Awaria prądu w Wenezueli. To kolejny blackout w tym roku. Minister mówi o "ataku elektromagnetycznym"

W Wenezueli znowu nie ma prądu, blackout objął Caracas i większość regionów kraju. Jeden z ministrów twierdzi, że to efekt "ataku elektromagnetycznego".
Zobacz wideo

Kolejny blackout w Wenezueli - w stolicy kraju i innych częściach państwa nie ma prądu. Minister informacji Jorge Rodrigues stwierdził, że awaria jest efektem "ataku elektromagnetycznego", nie podał jednak, kto miałby za nim stać. Zapewnił, że dostawy prądu będą systematycznie przywracane.

Tymczasem według nieoficjalnych źródeł, awaria dotknęła co najmniej 14 z 23 stanów Wenezueli. Według informacji AP w Caracas światła zgasły około godziny 16 w poniedziałek.

Minister Rodrigues grzmiał zresztą później, próbując obronić swoją tezę o "ataku elektromagnetycznym":

Ci, którzy zaatakowali szlachetnych ludzi Wenezueli na różne sposoby, po raz kolejny spotkają się z duchem i odwagą, które my, dzieci naszego wyzwoliciela Simona Bolivara, pokazywaliśmy w obliczu trudności.

Wenezuela pogrążona w chaosie. Kilka blackoutów w tym roku

Jeszcze większa przerwa w dostawie prądu miała miejsce w marcu. Dotknęła wówczas wszystkie 23 stany i trwała tydzień, paraliżując dostawę podstawowych towarów i usług, w tym zaopatrzenie w wodę. Prezydent Nicolas Maduro oskarżył wówczas niezidentyfikowanych "terrorystów" o to, że zaatakowali elektrownię wodną Guri na południu kraju, która zasila 80 procent kraju.

Kolejna awaria miała miejsce w kwietniu i także odcięła od dostaw energii znaczną część kraju, w tym Caracas. Trwała jednak tylko kilka godzin.

Wenezuela to kraj posiadający największe na świecie złoża ropy naftowej. Jednak fatalne zarządzanie państwowymi firmami doprowadziło większość mieszkańców na skraj ubóstwa. W ubiegłym roku inflacja sięgnęła ponad miliona procent.

Dramatyczna sytuacja ekonomiczna Wenezueli spowodowała, że według danych ONZ, z kraju wyjechało 3,5 miliona mieszkańców. Wenezuelczycy uciekają, bo w kraju nie ma jedzenia, leków, rośnie przemoc i panuje hiperinflacja.

Więcej o: