Iran: Władze twierdzą, że rozbiły siatkę szpiegów. Część zatrzymanych skazano na karę śmierci

Irańskie władze poinformowały o zatrzymaniu 17 "szpiegów", którzy mieli współpracować z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Część z domniemanych agentów CIA zostało już skazanych na karę śmierci.
Zobacz wideo

Jak podaje "Independent" państwowa telewizja miała zacytować irańskie Ministerstwo Wywiadu, które twierdzi, że rozbiło siatkę szpiegowską CIA. Na terenie Iranu zatrzymanych miało zostać 17 podejrzanych.

Władze Iranu twierdzą, że zatrzymały 17 agentów CIA. Część z nich skazano już na karę śmierci

Według urzędników ministerstwa niektórzy z aresztowanych zostali już skazani na karę śmierci. Taką informację podała także Agencja Fars. W oświadczeniu cytowanym przez irańskie media wynika, że szpiedzy mieli zostać zatrudnieni w kluczowych ośrodkach sektora prywatnego, a zwłaszcza w firmach związanych z gospodarką, infrastrukturą, cybernetyką, energetyką jądrową czy wojskiem.

Aresztowania mogą być związane z czerwcowymi informacjami - wtedy irańskie Ministerstwo Wywiadu podało, że zidentyfikowało szpiegów CIA, którzy wykorzystywali sieć internetową za pośrednictwem której oferowano Irańczykom amerykańskie wizy i obietnice życia za granicą. Następnie osoby te miały być wykorzystywane do zbierania informacji dla Stanów Zjednoczonych. Zatrzymani przez Iran "szpiedzy" oskarżani są o gromadzenie informacji niejawnych.

Wiadomość o zatrzymaniu podejrzanych pojawiła się po tym, jak Wielka Brytania złożyła skargę do ONZ w sprawie przejęcia brytyjskiego tankowca przez władze Iranu w regionie cieśniny Ormuz. Dodatkowo w poniedziałek 22 lipca premier Theresa May będzie przewodniczyć nadzwyczajnemu, międzyresortowemu spotkaniu kryzysowemu, na którym omówione zostaną sposoby reagowania na działania Iranu względem brytyjskiej floty.