Niespokojnie w cieśninie Ormuz. Trump zwołał konferencję, USS Boxer zniszczył drona Iranu

Amerykański USS Boxer zestrzelił irańskiego drona w cieśninie Ormuz - poinformował Donald Trump. Jak mówił, to ostatnie "z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu" w ostatnim czasie.
Zobacz wideo

Donald Trump poinformował na konferencji prasowej, że USA zestrzeliły irańskiego drona, który przeleciał w pobliżu amerykańskiego okrętu desantowego stacjonującego w cieśninie Ormuz.

USS Boxer podjął działania obronne przeciwko irańskiemu dronowi, który podleciał na bardzo, bardzo bliską odległość, około 1000 jardów (niewiele ponad 900 metrów - red.)

- powiedział prezydent USA w Białym Domu. Dodał, że dron uległ natychmiastowemu zniszczeniu, miał też ignorować ostrzeżenia amerykańskiej jednostki.

Donald Trump zaznaczył, że zdarzenie to było "ostatnim z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom pływającym na wodach międzynarodowych".

- Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony własnego personelu oraz interesów - powiedział amerykański prezydent.

Także Pentagon oświadczył, że zestrzelenie drona było obronnym działaniem, mającym ochronić bezpieczeństwo jednostki oraz jej załogi. Nie tak dawno, bo w czerwcu tego roku, to Iran zestrzelił amerykańskiego drona.

Napięcie na linii USA-Iran

Stosunki na linii Waszyngton-Teheran pogorszyły się, gdy rok temu administracja Donalda Trumpa wycofała się z porozumienia nuklearnego, a ostatnio nałożyła na Teheran kolejne sankcje gospodarcze.

Ten z kolei tydzień temu ogłosił wznowienie wzbogacania uranu do poziomu przekraczającego limity przewidziane w umowie. Gwarantami umowy sprzed czterech lat są: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny.