Jeszcze przed zakończeniem sprawy prawnicy Kevina Spacey'ego nazwali zarzuty o molestowanie seksualne "jawnie fałszywymi" i oskarżyli rzekomo poszkodowanego mężczyznę o kłamstwo w nadziei na zarobienie pieniędzy na sprawie cywilnej przeciwko aktorowi.
Obrońcy aktora twierdzili, że dane z telefonu domniemanego poszkodowanego zawierają dowody niewinności ich klienta. Podczas rozmów z prokuraturą, mężczyzna oskarżający Spacey'ego o molestowanie zaprzeczył, że usuwał wiadomości lub manipulował zrzutami ekranu rozmów, które przekazał potem śledczym.
Kiedy jednak oskarżyciel został zapytany czy zdaje sobie sprawę, że modyfikacja dowodów jest przestępstwem, ten przywołał 5. poprawkę do Konstytucji USA chroniącą przeciwko samooskarżeniu. W konsekwencji oskarżający Spacey'ego poinformowali, że sprawa została odwołana po tym, jak domniemany pokrzywdzony zrezygnował ze składania zeznań obciążających aktora.
Spacey usłyszał zarzuty 20 grudnia zeszłego roku. Do napaści na 18-latka miało dojść w 2016 roku w barze w Nantucket. Molestowany nastolatek, jak się później okazało, to syn dziennikarki telewizyjnej z Bostonu Heather Unruh, która ujawniła sprawę. Spacey miał najpierw upić 18-latka, następnie rozpiąć mu rozporek, włożyć rękę w spodnie i złapać za genitalia.
59-letni aktor długo milczał na ten temat, jednak przed świętami zabrał głos w tej sprawie. - Nie będę płacił ceny za coś, czego nie zrobiłem - powiedział w opublikowanym na YouTubie filmie.
To nie pierwszy zarzut napaści seksualnej, jaki postawiono Spaceyowi. Prawie 30 mężczyzn zarzucało mu niestosowne zaloty, propozycje seksualne czy wręcz napaść. W 2017 roku aktor Anthony Rapp publicznie oskarżył Spaceya, że próbował on przemocą skłonić go do czynności seksualnych w 1986 roku, gdy ten miał 14 lat. Spacey oświadczył, że nie pamięta takiego zdarzenia, ale przeprosił za swoje zachowanie. Jednocześnie aktor ujawnił, że jest gejem.
Oskarżenia wysuwane przeciwko Spacey'emu dotyczące napastowania mężczyzn, wpisały się w kampanię społecznego ruchu #MeToo, który skierowany był przeciwko sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, przede wszystkim przez mężczyzn zajmujących ważne stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.