Po fali upałów na lodowcu we francuskich Alpach pojawiło się jezioro. "Czas ogłosić alarm"

- Byłem tam wiele razy, w czerwcu, lipcu, a nawet sierpniu i nigdy nie widziałem tam płynnej wody - mówi Bryan Mestre, alpinista, który zrobił zdjęcia jeziora uformowanego we francuskich alpach po czerwcowej fali upałów. Jak podkreślają naukowcy, powstanie jeziora jest związane z ociepleniem klimatu.
Zobacz wideo

Mestre był zszokowany odkryciem dużego stawu na wysokości 3400 m n.p.m. w paśmie górskim Mount Blanc. Film i fotografia przedstawiające lazurowe lodowcowe jezioro opublikował na Instagramie.

 

"Lodowce na całym świecie topnieją"

"Czas bić na alarm" - napisał alpinista w mediach społecznościowych. „Tylko 10 dni ekstremalnego upału wystarczyło, by się skruszyć i stopić lód oraz uformować jezioro u podstawy Dent du Géant i Aiguilles Marbrées”. 

Jak tłumaczy Mestre, jezioro znajduje się na obszarze od 3400 do 3500 metrów. "Na tej wysokości powinien znajdować się lód i śnieg, a nie płynna woda". Alpinista od lat wspina się w regionie masywu Mount Blanc, jednak po raz pierwszy zobaczył jezioro na tej wysokości.

Według glacjologa Ludovica Ravanela powstawanie jezior w Alpach Francuskich powiązane jest z globalnym ociepleniem.

 

Globalne ocieplenie powoduje fale upałów

Naukowcy ostrzegają, że fale upałów w Europie stają się coraz częstsze, a intensywne temperatury są związane ze zmianami klimatu. Według unijnego Copernicus Climate Change Service, tegoroczny czerwiec był najcieplejszym z odnotowanych w historii. Średnia temperatura w Europie była wyższa niż 2 stopnie powyżej normalnej, a w większości Francji, Niemiec i północnej Hiszpanii w ostatnich dniach miesiąca temperatury były między 6 a 10 stopni powyżej normy. Zmiana klimatu jest realna i dzieję się tu i teraz. Ty również możesz działać na rzecz jej powstrzymania, wspierając GREENPEACE. Zobacz tutaj, jak możesz pomóc >>

Więcej o: