Europarlament zdecydował: Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen jest nową przewodniczącą Komisji Europejskiej - zdecydował Parlament Europejski. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 deputowanych.
Zobacz wideo

Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Deputowani zagłosowali za kandydaturą Ursuli von der Leyen. W głosowaniu udział wzięło 733 parlamentarzystów, za było 383, przeciwko 327. Konieczna większość wynosiła 374 głosy.

Ursula von der Leyen została szefową Komisji Europejskiej

Wynik głosowania do ostatnich chwil nie był przesądzony. Początkowo poparcie dla niemieckiej minister zadeklarowali wyłącznie ludowcy, większość pozostałych frakcji była w tej sprawie podzielona. Kilkanaście minut przed wznowieniem posiedzenia dwie kolejne frakcje - socjaliści i liberałowie - ogłosiły jednak, że również poprą kandydaturę Ursuli von der Leyen. Razem te trzy grupy liczą 443 europosłów. Od początku przeciwko kandydaturze Zieloni i eurosceptycy.

Kandydaturę von der Leyen poparli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Europoseł PiS Joachim Brudziński zaznaczył, że wybór tej kandydatury był wynikiem porozumienia między unijnymi przywódcami. - Przy akceptacji premiera Morawieckiego jest z punktu widzenia interesów Polski optymalnym - wyjaśnił europoseł.

Przewodniczący Komisji Europejskiej to faktycznie najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej. Komisja jako jedyna ma prawo inicjatywy w zakresie prawodawstwa europejskiego, nadzoruje też przestrzeganie unijnego prawa. Szef komisji jest również jedną z osób reprezentujących wspólnotę europejską poza jej granicami.

Ursula von der Leyen w niemieckiej polityce działa od lat 90. W 2005 r. została powołana na stanowisko ministra ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. Od 2009 r. jest posłanką do Bundestagu. W 2013 r. stanęła na czele niemieckiego resortu obrony,

Więcej o: