Czaputova wzywa Grupę Wyszehradzką do przestrzegania praworządności. Nie wymieniła wprost Polski i Węgier

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova wezwała członków Grupy Wyszehradzkiej do szanowania praworządnością - podaje Rp.pl. Przy okazji spotkania z Viktorem Orbanem i Janosem Anderem wyraziła też nadzieję, że współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji będzie opierała się na wspólnych wartościach.
Zobacz wideo

Nowa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w czwartek 11 lipca odwiedziła Węgry, gdzie spotkała się z premierem Viktorem Orbanem i prezydentem Janosem Aderem. To jedna z jej pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych polityk, która odbyła po oficjalnym zaprzysiężeniu w czerwcu tego roku.

Czaputova zdyscyplinowała Grupę Wyszehradzką. Polski i Węgier nie wymieniła wprost

Jak podaje Rp.pl, po spotkaniu z przywódcami Węgier Czaputova wezwała członków Grupy Wyszehradzkiej do poszanowania praworządności. Nie powiedziała wprost, jakie kraje Grupy Wyszehradzkiej dyscyplinuje - można jednak przypuszczać, że chodziło o Polskę i Węgry, wobec których w ostatnim czasie Komisja Europejska wysuwała zarzuty dotyczące łamania demokracji

Czaputova dodała, że blok wschodni Unii Europejskiej, do którego należą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry nie powinien być postrzegany jako ten, który "osłabia europejską wspólnotę". Podkreślała też, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej musi się opierać na wspólnych wartościach, takich jak demokracja, wolność i praworządność. "Moje podejście jest jasne: musimy jako V4 bronić wartości wolności i demokracji oraz doskonalić jej wizerunek" - napisała później na Twitterze. 

W poniedziałek 15 lipca Zuzana Czaputova złoży oficjalną wizytę w Polsce, o czym poinformowała kancelaria Andrzeja Dudy. Szczegółowy plan wizyty nie jest jeszcze znany. 

Więcej o: