Niemieccy socjaldemokraci i Zieloni zagłosują przeciwko Ursuli von der Leyen. Przez jej afery

Europosłowie z partii SPD oraz Zielonych zdecydowali, że nie poprą kandydatury swojej rodaczki Ursuli von der Leyen na szefa Komisji Europejskiej.

Zobacz wideo

Jak twierdzi Agencja DPA niemieccy socjaldemokraci jeszcze przed jej wysłuchaniem w Parlamencie Europejskim SPD rozpowszechnili pismo w swojej frakcji, w którym przypominają afery z jej udziałem, w czasie gdy była ministrem obrony.

SPD przypomina afery Ursuli von der Leyen

SPD oskarża Ursulę von der Leyen między innymi o wydawanie milionów euro na zewnętrznych doradców, co - według nich - było złamaniem prawa. Ponadto socjaldemokraci ponownie sugerują, że jej praca doktorska była częściowo plagiatem. 

Także Zieloni zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko kandydaturze von der Leyen. "Frakcja Zielonych na podstawie tego co usłyszała podczas wysłuchania Ursuli von der Leyen postanowiła nie popierać tej kandydatury. Nie usłyszeliśmy nic konkretnego ani o tym jak ratować migrantów na morzu, ani jak ratować klimat" - powiedziała w telewizji ARD europosłanka partii Zielonych Ska Keller.

Ursulę von der Leyen popierają niemieccy chadecy. Także zdecydowana większość niemieckich obywateli popiera jej kandydaturę. Głosowanie nad wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej odbędzie się w najbliższy wtorek.

Więcej o: