Francja. Vincent Lambert nie żyje. Został odłączony od aparatury podtrzymującej życie

- Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP bratanek Francuza, Francois Lambert. Sparaliżowany mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. Jego sprawa wywołała we Francji gorącą dyskusję na temat praw pacjenta i eutanazji.
Zobacz wideo

Rodzice pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym mężczyzny walczyli o utrzymanie go przy życiu. Ich woli nie podzielała żona Francuza oraz cześć jego rodzeństwa. Przez ostatnie lata w sprawie Lamberta trwała prawna batalia.

W poniedziałek rodzice mężczyzny zaakceptowali ostateczny wyrok sąd o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. - Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec. Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno - oświadczyli rodzice Lamberta.

Sprawa Vincenta Lamberta

Vincent Lambert w 2008 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał uszkodzenia mózgu i czterokończynowego paraliżu.

W maju paryski sąd pierwszej instancji stwierdził, że nie da się w żaden sposób pomóc mężczyźnie i wyraził zgodę, by lekarze rozpoczęli procedurę odłączania go od aparatury podtrzymującej życie. Tego samego dnia wieczorem sąd apelacyjny zdecydował, że medycy muszą zrobić wszystko, by utrzymać Lamberta przy życiu z uwagi na brak zakończenia rozpatrywania jego przypadku przez Komisję ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych.

W piątek 28 czerwca sąd kasacyjny przyznał lekarzom prawo do odłączenia Vincenta Lamberta od aparatury medycznej. Mężczyzna został wprowadzony w stan sedacji, czyli obniżenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych, a następnie odłączony od sztucznego karmienia i pojenia. W wyniku tego działania Lamberta umarł.

Przed tragicznym wypadkiem Lambert pracował jako strażak. Jego sytuacja wywołała we Francji gorącą dyskusję na temat praw pacjenta i eutanazji.

Więcej o: