Komisarz ONZ o obozach dla uchodźców w USA: Coś podobnego nigdzie nie powinno mieć miejsca

Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, przekazała, że jest przerażona warunkami, w jakich imigranci i uchodźcy - zarówno dorośli, jak i dzieci - są przetrzymywani przez władze USA po przekroczeniu granicy.
Zobacz wideo

Michelle Bachelet, w oświadczeniu opublikowanym na stronie swojego biura podkreśliła, że warunki, w jakich umieszczani są imigranci i uchodźcy po przekroczeniu amerykańskiej granicy, zwłaszcza w przypadku dzieci, mogą być wyrazem okrutnego, wręcz nieludzkiego traktowania, które jest zabronione prawem międzynarodowym.

Michelle Bachelet: Jestem zszokowana

Jako pediatra, matka, a także jako była prezydent kraju jestem głęboko zszokowana, że dzieci są zmuszane, aby spać na podłodze w przeludnionych ośrodkach bez dostępu do odpowiedniej opieki medycznej czy jedzenia, w bardzo złych warunkach sanitarnych

- napisała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka [Michelle Bachelet pełniła stanowisko prezydenta Chile w latach 2006-2010 i 2014-2018 - red.]. Jak podkreśla, zmuszanie dziecka do przebywania w takich warunkach nawet przez krótki czas może mieć niszczący wpływ na jego psychikę i rozwój.

Michelle Bachelet zwraca również uwagę, że pozbawienie wolności poprzez umieszczenie w tego rodzaju obozie powinno być ostatecznością, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Zaznacza, że może być to rozwiązaniem tylko na krótki czas i zawsze powinno być stosowane przy poszanowaniu praw człowieka. Jednocześnie polityk wezwała władze, aby jak najszybciej znalazły alternatywę dla imigrantów i uchodźców, którzy przekraczają południową granicę Stanów Zjednoczonych.

"Coś takiego nigdzie nie powinno mieć miejsca"

- W większości przypadków osoby te udały się w niebezpieczną podróż z nadzieją, że znajdą ochronę i odzyskają godność, z dala od przemocy i głodu. Kiedy w końcu wydaje im się, że dotarły do bezpiecznego miejsca, są rozdzielani od bliskich i trzymani w poniżających warunkach. Coś takiego nigdzie nie powinno mieć miejsca - stwierdziła. 

Imigranci miesiącami są trzymani w przeludnionych pomieszczeniach

Kilka dni temu Office of Inspector General [instytucja funkcjonująca przy departamentach oraz władzach lokalnych, która nadzoruje ich pracę oraz zapobiega działaniom niezgodnym z prawem - red] opublikowało zdjęcia, na których widać, w jakich warunkach żyją imigranci i uchodźcy, którzy przekraczają granicę z USA. Widać na nich m.in. zatłoczone pomieszczenia i ludzi śpiących na ziemi. "W jednym z ośrodków niektórzy z dorosłych byli trzymani przez tydzień w warunkach, które nie pozwalały usiąść, w innym dorośli przez ponad miesiąc przebywali w przeludnionych pomieszczeniach" - cytuje raport Office of Inspector General "Newsweek".