Szczyt Ukraina-UE: Unijne sankcje wobec Rosji utrzymane. Zełenski spotkał się z Tuskiem i Junckerem

Intergracja Ukrainy z UE i sytuacja na wschodzie Ukrainy były tematami 21. szczytu Ukraina - Unia Europejska. W Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim spotkali się m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że podczas spotkania z Donaldem Tuskiem i Jean-Claudem Junckerem omówiono plany i najważniejsze sprawy na przyszłość. Jak dodał, tutaj głównym zadaniem jest pokój na wschodzie Ukrainy. Zaznaczył, że jedyną drogą do zakończenia wojny to dyplomacja, dlatego rad był usłyszeć dzisiejszą deklarację, że pozycja wobec polityki Rosji pozostaje niezmienna, a unijne sektoralne i krymskie sankcje będą przedłużone na kolejne 12 i 6 miesięcy.

Zełenski podkreślił, że omówiono także dotychczasowe osiągnięcia, m.in. ruch bezwizowy czy zwiększenie wymiany handlowej między Unią i Ukrainą jednak jak zaznaczył, najważniejszą sprawą, jakiej oczekują Ukraińcy jest zwalczenie korupcji. Jak dodał - wierzy, że niebawem Ukraina prosić będzie Europę nie o pieniądze, a o ekstradycję głównych korupcjonistów.

Tusk: UE utrzyma sankcje wobec Rosji

Donald Tusk zapewnił, że UE wspiera integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy. Jak podkreślił, Unia nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu. "Kilka dni temu Unia utrzymała sankcje ekonomiczne przeciwko Rosji na kolejne 6 miesięcy" - dodał. Sankcje te, jak zapewnił, będą obowiązywały, aż do pełnego wcielenia w życie mińskich porozumień pokojowych.

Tusk zaapelował też o zwolnienie przez Rosjan dwudziestu czterech ukraińskich marynarzy, potępił także nadawanie rosyjskiego obywatelstwa w Donbasie na terenach nie kontrolowanych przez siły rządowe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker podkreślił, że obecnie relacje między Unią i Ukrainą są bardzo dobre. Zwracając się do Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że 21. szczyt Ukraina - Unia jest jego pierwszym szczytem, ale obecnych unijnych władz - ostatnim. Jak jednak dodał, jego zdaniem, od czasów Majdanu w relacjach Ukrainy z Unią zrobiono więcej niż przez poprzednie 20 lat.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Szczyt Ukraina-UE: Unijne sankcje wobec Rosji utrzymane. Zełenski spotkał się z Tuskiem i Junckerem
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl