Libia. Atak rakietowy na lotnisko w Trypolisie. Ranne zostały trzy osoby

Trzech pracowników lotniska zostało rannych w wyniku ataku rakietowego, do którego doszło na międzynarodowym lotnisku Mitiga w Trypolisie. Z komunikatu wydanego przez władze portu lotniczego wynika, że pociski trafiły w samolot linii lotniczych Afriqiyah.
Zobacz wideo

O zdarzeniu informuje m.in. portal alarabiya.net. Zgodnie z komunikatem wydanym przez władze lotniska i opublikowanym na Facebooku, nie ma już utrudnień w działaniu tego portu. Przez kilka godzin po ataku przestrzeń powietrzna nad lotniskiem musiała zostać całkowicie zamknięta.

Atak na lotnisko w Libii. Uszkodzony samolot

Do ataku doszło w niedzielę wieczorem. Na jedyny czynny port lotniczy w Trypolisie spadły pociski rakietowe. W wyniku zdarzenia rannych zostało trzech pracowników lotniska, którzy znajdowali się niedaleko samolotu linii Afriqiyah. Maszyna została dość poważnie uszkodzona.

Samoloty, które miały lądować na lotnisku Mitiga zostały przekierowane na inne lotnisko. Jak podaje Al-arabiya nie jest to pierwszy incydent rakietowy w tym porcie lotniczym. Od trzech miesięcy port w Trypolisie jest systematycznie atakowany przez samozwańczą Libijską Armię Narodową kierowaną przez prorosyjskiego generała Chalifa Haftara. ANL kontroluje niektóre ze wschodnich terenów Libii, ma poparcie rządów Egiptu i państw Zatoki Perskiej. 

Od 2011 roku i obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w Libii działają dwie, zwalczające się siły. Jedna z nich kontroluje zachodnie tereny - jest to rząd jedności narodowej Maustafy as-Saradża, wspierany przez społeczność narodową w tym siły Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wschód kraju kontrolowany jest przez samozwańczą Libijską Armię Narodową.

Więcej o: