Upały "ugotowały" małże. Słońce dosłownie upiekło je w ich muszlach

Upały w Kalifornii doprowadziły do tego, że małże dosłownie ugotowały się na słońcu. Badacze donoszą, że ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce 15 lat temu, jednak wystąpiła na o wiele mniejszą skalę.
Zobacz wideo

Upały, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Kalifornię, doprowadziły do niespotykanych skutków. Jak donosi "The Guardian", w Bodega Bay koordynatorka badań nad fauną i florą Jackie Stones zaobserwowała coś, czego dotychczas nie widziała:

Dziesiątki martwych małż na kamieniach, ich puste muszle i wypalone, a ich mięso ugotowane.

W trakcie czerwcowej fali upałów, która dotknęła Europę, Indie czy właśnie USA, w Kalifornii odnotowano największą od 15 lat tak masową śmierć małż z powodu temperatury. Co więcej, podobnych miejsc ma być więcej wzdłuż wybrzeża. "The Guardian" wskazuje, że wcześniej małże bez problemów znosiły temperatury. Teraz jednak, gdy mięczaki usadowiły się na kamieniach, zostały dosłownie upieczone przez słońce.

W kontekście śmierci małż przywoływane są wypowiedzi innego badacza, biologa Christophera Harleya, który udokumentował w Bodega Bay w 2004 roku masowe "ugotowanie małż". - To coraz częstsze zdarzenia i coraz bardziej dotkliwe - skwitował. Zarówno Harley, jak i Stones, podkreślają, że w 2004 roku wymarło mniej małż niż teraz.

*Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: