Wybory parlamentarne w Grecji. Wyniki exit poll: Nowa Demokracja pokonuje rządzącą Syrizę

Sondaże exit poll dają w Grecji zwycięstwo partii Nowa Demokracja, której przewodzi Kiriakos Micotakis, potencjalny przyszły premier kraju. Chadecy zanotowali około 40 proc. głosów, pozostawiając rządzącą Syrizę daleko w tyle - partia premiera Aleksisa Ciprasa otrzymała ok. 28,5 proc. głosów.
Zobacz wideo

O godz. 18 w Grecji zamknięto lokale wyborcze, a media zaczęły publikować wyniki exit poll niedzielnych wyborów parlamentarnych. Te dają zwycięstwo chadeckiej Nowej Demokracji, która w badaniach zanotowała od 38 do 42 procent głosów. Na czele ND stoi Kiriakos Micotakis, który jest potencjalnym kandydatem partii na premiera Grecji.

Lewicowa Syriza premiera Aleksisa Ciprasa uzyskała od 26,5 do 30,5 procent głosów. Zgodnie z pierwszym exit poll Nowa Demokracja uzyskała wystarczającą przewagę i będzie mogła samodzielnie rządzić.

Na trzecim miejscu z dużą różnicą plasuje się socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal). Uzyskał on od 6 do 8 procent głosów. Tuż za nim jest partia komunistyczna KKE i radykalnie lewicowa MERA25 - nowo powstała partia, którą założył były minister finansów w rządzie Aleksisa Tsiprasa, Janis Varufakis.

Na wejście do parlamentu mają też szanse neonazistowski Złoty Świt i skrajnie prawicowa prorosyjska partia Greckie Rozwiązanie.

Po raz pierwszy w Grecji do urn poszli 17-latkowie po tym, jak obniżono wiek wyborczy. Razem uprawnionych do głosowania było blisko dziesięć milionów osób.

Syriza uznaje zwycięstwo Nowej Demokracji

- Mamy jasne zwycięstwo Nowej Demokracji. [...] Zobaczmy jak z niego skorzystają - powiedział sekretarz Panos Skurletis. Partia Kyriakosa Mitsotakisa, według przewidywań zajmie od 155 do 167 miejsc w 300-osobowym parlamencie przy około 40-procentowym poparciu.

Ustępująca SYRIZA uzyskała o maksymalnie 82 mandaty.

Centrowo-liberalna Nowa Demokracja zapowiada duże zmiany wobec rządów Tsiprasa. Zwycięzcy wyborów obiecują obniżenie podatków i stworzenie wielu miejsc pracy.

- Wyniki nakładają na nas wielką odpowiedzialność. Grecja wchodzi w nową erę, pozostawiając za sobą kryzys i wszystkie jego objawy: napięcia, podziały i toksyczną retorykę - komentują rezultaty wyborów przedstawiciele Nowej Demokracji.

Więcej o: