Wielka Brytania. Gang Polaków szukał zdesperowanych rodaków i zmuszał ich do pracy. Usłyszeli wyroki

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok w sprawie ósemki Polaków, którzy zostali oskarżeni o handel ludźmi. Gang szukał zdesperowanych Polaków i obiecywał im dobrą pracę na Wyspach. Później okazywało się, że warunki są fatalne, a osoby wykorzystywane mieszkały w tragicznych warunkach, a większość zarobków była im zabierana.
Zobacz wideo

Sąd w Wielkiej Brytanii skazał ósemkę Polaków na karę więzienia. Gang sprowadzał na wyspy rodaków, a później zmuszał ich do niewolniczej pracy. Sprawa toczyła się od 2015 roku, kiedy to dwójce niewolników udało się uciec i opowiedzieć o wyzysku. 

Wielka Brytania. Gang Polaków skazany za handel ludźmi

Ze śledztwa wynika, że wszystko zaczęło się w 2012 roku. Gang wyszukiwał swoje ofiary w Polsce. Szukał osób pokrzywdzonych przez los - bezdomnych, alkoholików czy osób, które dopiero wyszły z więzienia. Proponował im pracę w Wielkiej Brytanii - kłamano, że na Wyspach czeka zajęcie za godziwą pensję. Później okazywało się, że warunki są tragiczne. "Zatrudniane" przez ósemkę Polaków osoby były zmuszane przemocą i groźbami do ciężkiej, wielogodzinnej pracy - najczęściej na farmach czy w sortowniach śmieci i ubojniach. Pracownicy mieszkali w fatalnych warunkach; w wieloosobowych pokojach, niejednokrotnie bez dostępu do wody. Podczas śledztwa jeden z poszkodowanych zeznał, że musiał myć się w kanale. W dodatku członkowie gangu zabierali swoim "pracownikom" większość zarobków. Zostawiano im jedynie głodową kwotę - 20 funtów tygodniowo. Szacuje się, że w ten sposób ósemka handlarzy ludźmi mogła dorobić się nawet 2 milionów funtów, czyli około 9,5 mln złotych. Wszyscy członkowie szajki żyli w luksusie, policja w West Midlands informuje, że jeden z oskarżonych Ignacy B. jeździł bentleyem. 

W 2015 roku dwóm osobom udało się uciec i opowiedzieć o wszystkim organizacji charytatywnej Hope for Justice, która pomaga ofiarom handlu ludźmi. Rozpoczęło się śledztwo, ale szajkę rozbito dopiero po czterech latach. W śledztwie ustalono personalia 92 ofiar, śledczy podejrzewają, że mogło być ich o wiele więcej - nawet 400. Brytyjscy policjanci podejrzewają, że wiele ofiar wróciło do Polski lub boi się złożyć zeznania przeciwko swoim oprawcom. 

Brytyjski sąd skazał gang Polaków już w lutym i czerwcu, ale informacja o wyroku dopiero teraz trafiła do mediów. Ośmioro Polaków - pięciu mężczyzn i trzy kobiety - usłyszało wyroki od 3 do 11 lat więzienia za handel ludźmi, zmuszanie do pracy i pranie brudnych pieniędzy. Osoby, które były związane z wymierzaniem sprawiedliwości, mówią o wielkim okrucieństwie skazanych. - To co robili było odrażające. Traktowali swoje ofiary jak towar, nie ludzi - mówił inspektor, który pracował przy sprawie. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Wielka Brytania. Gang Polaków szukał zdesperowanych rodaków i zmuszał ich do pracy. Usłyszeli wyroki
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl