Niemcy. Płonie 500 hektarów lasu. Ogień zajął teren poligonu ze składowiskiem amunicji Wehrmachtu

Płonie las w Meklemburgii w powiecie Ludwigslust. Pożar obejmuje obecnie prawie 500 hektarów lasu. Sytuacja jest wyjątkowo groźna, bowiem pożar objął teren używanego do 2015 roku poligonu, oraz byłego składowiska amunicji Wehrmachtu. Z obszaru zagrożonego ewakuowano cztery miejscowości.
Zobacz wideo

Gaszenie jest utrudnione, bowiem strażacy ze względu na możliwość eksplozji amunicji i innych materiałów wybuchowych nie mogą zbliżać się do źródeł ognia. Przez cały czas dochodzi do licznych eksplozji.

W akcji gaśniczej udział biorą należące do firmy prywatnej pancerne wozy wyposażone w armatki wodne oraz osiem policyjnych helikopterów gaśniczych. Wszystkie wojskowe poligony są własnością rządu. Lokalne władze krytykują rząd federalny za zaniedbania w kwestii oczyszczania lasów z pozostałej w ziemi amunicji. - Musimy się wspólnie z rządem zastanowić, czy Niemcy są dobrze przygotowane na tak niebezpieczne i trudne pożary - powiedział szef MSW w Meklemburgii Pomorzu Przednim Lorenz Caffier.

Jak informują strażacy gaszenie pożaru może potrwać kilka dni. Straż pożarna w całych Niemczech - ze względu na warunki pogodowe - ogłosiła w lasach najwyższe stopnie zagrożenia pożarowego.

Więcej o: