Całkowite zaćmienie Słońca już dzisiaj! NASA przygotowuje transmisję

Już dziś po godzinie 18:00 będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, to rzadkie zjawisko nie będzie widoczne na polskim niebie. Moment, w którym Księżyc zasłoni słoneczną tarczę, będzie można zobaczyć podczas transmisji na żywo prowadzonej przez NASA.
Zobacz wideo

Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko dość rzadkie, bo może zdarzyć się maksymalnie dwa razy w roku. Dzisiejsze zaćmienie będzie widoczne jedynie z Chile, Argentyny i wysp położonych na południu Oceanu Spokojnego.

Całkowite Zaćmienie Słońca już dzisiaj! Gdzie będzie można je obejrzeć?

Lipcowe zaćmienie Słońca będzie wyjątkowo ciekawe - nastąpi mniej więcej półtorej godziny przed zachodem (o godzinie 18:55 czasu polskiego), dzięki czemu osoby, które będą obserwować to zjawisko, zobaczą wokół Księżyca złotą poświatę. Tym razem całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z Polski, ale miłośnicy astronomii w naszym kraju będą mogli je zobaczyć dzięki transmisji na żywo, którą we wtorek wieczorem przeprowadzi NASA. Będzie ona prowadzona w języku angielskim oraz hiszpańskim.

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Zaćmienia Słońca mają miejsce, gdy Księżyc znajduje się bezpośrednio między Słońcem a Ziemią, rzucając swój cień na powierzchnię naszej planety. Zjawisko to jest dość rzadkie, ponieważ orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad pięć stopni w stosunku do orbity Ziemi, co sprawia, że cień Księżyca zwykle mija Ziemię. Aby zaćmienie Słońca doszło do skutku, orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. W ciągu roku można obserwować maksymalnie pięć zaćmień słońca, ale maksymalnie dwa z nich mogą być zaćmieniami całkowitymi. 

Więcej o: