To zdjęcie z plaży na Florydzie obiegło świat. Matka karmi pisklę niedopałkiem papierosa

"Czas żebyśmy przestali traktować nasze plaże jak jeden wielki śmietnik" - zaapelowała amerykanka Helen Mason, która na florydzkiej plaży sfotografowała ptaka karmiącego swoje pisklę niedopałkiem papierosa. Zdjęcie obiegło światowe media i zyskało ogromną popularność, jako symbol tego, czym skutkuje zaśmiecanie plaż.
Zobacz wideo

Amerykanka Helen Mason fotografowała ptaki na St. Pete Beach w hrabstwie Pinellas na Florydzie. Mason uchwyciła moment, w którym dorosły brzytwodziób amerykański [odpowiednik naszej polskiej mewy - red.] podnosi z ziemi pozostawiony przez człowieka niedopałek papierosa i usiłuje nakarmić nim swoje pisklę. Symboliczne zdjęcie "palącego pisklęcia" zamieściła na Facebooku, gdzie natychmiast zyskało ogromną popularność.

Zdjęcie ptaka karmiącego pisklę niedopałkiem papierosa obiegło świat

"Jeśli palisz, proszę, nie zostawiaj po sobie niedopałków" - napisała Mason pod zdjęciem. Na kolejnej fotografii uwieczniła samo pisklę brzytwodzioba, które usiłuje zjeść niedopałek. "Czas żebyśmy posprzątali nasze plaże i przestali traktować je jak jeden wielki śmietnik" - dodała.

Zamieszczone przez amerykankę fotografie wywołały duże poruszenie w mediach społecznościowych, napisały też o nich światowe media.

To zdjęcie łamie mi serce. Dziękuję, że pokazałaś, jacy my, ludzie, jesteśmy głupi
Dla niektórych palaczy świat jest jak jeden wielki kosz na śmieci 
Biedne pisklę. Niech ono stanie się symbolem
Tak łatwo można było temu zapobiec. Wystarczyło skorzystać ze śmietnika, żeby zwierzęta nie musiały cierpieć

- czytamy w komentarzach pod wpisem.

Plaża bez peta - to da się zrobić! Przyłączcie się do naszej akcji

Plaże zanieczyszczone niedopałkami papierosów to ogromny problem na całym świecie, także w Polsce. Niektóre nadmorskie miejscowości wprowadzają zakaz palenia na plażach, ale jego egzekucja jest niezwykle trudna, a niedopałki papierosów to wciąż "numer jeden" wśród wszystkich śmieci zostawianych na polskich plażach. Dlatego na Gazeta.pl rozpoczęliśmy wakacyjną akcję #PlażaBezPeta, podczas której będziemy uświadamiać, jak negatywne skutki ma dla środowiska pozostawianie po sobie niedopałków po papierosach. Przyłączcie się do nas!

Przeczytaj nasze teksty w ramach akcji "Plaża bez peta":

To nie słomki, a pety są najczęściej znajdowanym odpadem w oceanach. Do tego zatruwają wodę

Czyszczenie plaż ze śmieci kosztuje miliony. M.in. wywóz ton śmieci i drogie przesiewanie piasku

Pety na plaży. Urzędnicy: Wyeliminowanie palenia jest niemożliwe

Do mórz i oceanów co minutę trafia ciężarówka odpadów, które zabijają ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Plaże naszego Bałtyku toną w śmieciach. Zatrzymajmy wspólnie to szaleństwo! TUTAJ pomożesz Greenpeace działać na rzecz ratowania naszych mórz >>

Więcej o: