Ekstremalne upały zbierają śmiertelne żniwo w Europie. We Francji zmarły trzy osoby

Ekstremalnie wysokie temperatury, które w ostatnich dniach przechodzą nad Europą, zbierają śmiertelne żniwo. We Francji z powodu upałów zmarły już trzy osoby, a w części regionów ogłoszono stan wyjątkowy w związku z panującą suszą. Z kolei hiszpańska Katalonia zmaga się z potężnymi pożarami lasów.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach nad Europę nadpłynęło powietrze znad Sahary. W strefie ekstremalnych temperatur znalazły się m.in. Polska, Francja, Niemcy i Hiszpania. W naszym kraju kulminacja upałów przypadła na środę 26 czerwca, gdy temperatury w niektórych miastach dochodziły do 40 stopni Celsjusza. Ale w niektórych krajach - m.in. w Hiszpanii i Francji - tropikalne temperatury mają się utrzymać do soboty. Są już pierwsze ofiary śmiertelne.

Upały zbierają żniwo w Europie. We Francji zmarły już 3 osoby

Jak informuje TVN Meteo, we Francji z powodu upałów zmarły już trzy osoby, ale Jerome Salomon z ministerstwa zdrowia poinformował, że bilans ofiar ekstremalnych temperatur może jeszcze nie być ostateczny. 

Portal The Local France informuje, że pierwszy raz w historii poziom ostrzegania przed upałami przekroczył najwyższy w skali, czerwony alert. W piątek temperatury mają wynieść 42, 43 czy nawet 44 stopnie Celsjusza, a o ostrożność proszeni są wszyscy mieszkańcy- niezależnie od ich stanu zdrowia.

Z tropikalną falą upałów mierzy się też Hiszpania. Z ustaleń agencji Associated Press wynika, że rekord temperatur ma tam paść w piątek 28 czerwca. W Gironie na wschodzie kraju temperatury mają sięgnąć 44 stopni. Ekstremalne upały przyczyniły się też do pożarów lasów w Katalonii - podaje CNN. Jak dotąd w rejonie Tarragony spłonęło aż 4 tysiące hektarów lasów. Pożar wciąż się rozprzestrzenia, a podczas akcji strażaków ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Więcej o: