Korea Północna. "The Independent": aresztowano byłego kucharza rodziny Kim Dzong Una

Kenji Fujimoto, japoński szef kuchni, który przez wiele lat przygotowywał sushi dla rodziny Kim Dzong Una, która rządzi Koreą Północną, został aresztowany - pisze "The Independent", powołując się na japońskie media.
Zobacz wideo

"The Independent" powołuje się na japoński dziennik "Daily Shincho", który twierdził, że otrzymał informacje o zatrzymaniu Kenji Fujimoto. Do zdarzenia miało dojść w środę 26 czerwca. Nie podano jednak żadnych informacji dotyczących przyczyn aresztowania. Portal nknews.org podaje, że japońscy urzędnicy nie potwierdzili doniesień o zatrzymaniu kucharza.

Aresztowano kucharza Kim Dzong Ila? Fujimoto uciekł z Korei Północnej, aby po latach do niej wrócić

Kenji Fujimoto był osobistym kucharzem byłego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila od 1989 do 2001 roku, kiedy przekroczył granicę z Chinami i zaczął się ukrywać jako nielegalny imigrant. Zyskał międzynarodowy rozgłos, gdy w 2003 roku wydał książkę pt. "Byłem kucharzem Kim Dzong Ila". Udzielił także wywiadu dla "The Washington Post", w którym mówił o swojej relacji z obecnym przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. "Był trochę samotny, kiedy był mały. Stałem się dla niego pewnego rodzaju towarzyszem zabaw. Byliśmy jak przyjaciele" - opowiadał Fujimoto.

Po latach od ucieczki Fujimoto władze Korei Północnej podjęły wysiłek, aby naprawić relacje z byłym szefem kuchni Kim Dzong Ila. W 2012 roku kucharz otrzymał zaproszenie od Kim Dzong Una i zgodził się udać do Pjongjangu, gdzie odwiedził głowę państwa i jego małżonkę. Kenji Fujimoto powiedział wówczas, że podczas jego nieobecności, a za rządów Kim Dzong Una, Korea Północna zmieniła się nie do poznania - relacjonuje CNN. Według NK News, Fujimoto nie opuścił Korei Północnej od czasu przeprowadzki do jej stolicy w 2017 roku. Kucharz założył tam restaurację.

Więcej o: