Rosja. FSB udostępniła nagranie z zatrzymania Polaka. Został skazany na 14 lat łagru za szpiegostwo

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa udostępniła nagrania z zatrzymania Polaka skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. We wtorek Sąd Miejski w Moskwie skazał go za szpiegostwo.
Zobacz wideo

Według informacji udostępnionych przez FSB Marian R. usłyszał we wtorek wyrok 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Mężczyzna skazany został na podstawie artykułu 276. rosyjskiego kodeksu karnego, który dotyczy szpiegostwa.

FSB udostępniło nagranie z zatrzymania Polaka skazanego za szpiegostwo. Polskie MSZ nie chce komentować tego wyroku

Rosyjskie służby udostępniły nagranie z zatrzymania oskarżonego "na gorącym uczynku". Marian R. podczas zatrzymania twierdził, że przyjechał do Rosji w celu zakupów części zamiennych.

Według informacji przekazanych przez FSB oskarżony "działając umyślnie, próbował zorganizować wywóz produktów wojskowych z Federacji Rosyjskiej do Polski" - dotyczyło to między innymi tajnych elementów rakiet przeciwlotniczych S-300. Przy zatrzymanym funkcjonariusze znaleźli pliki banknotów rublowych i dolarowych.

Próba nielegalnego wywozu została uznana za kradzież informacji zawierających tajemnice państwowe. Dodatkowo rosyjskie służby są zdania, że Marian R. działał w interesie polskiej organizacji, która jest wiodącym dostawcą sprzętu dla narodowych sił zbrojnych oraz służb specjalnych.

Jak podajeTVN24 polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentuje sprawy Mariana R., ale zaznacza, że skazany ma stały kontakt z polskim konsulem w Moskwie. Wyrok moskiewskiego sądu nie jest prawomocny, oskarżonemu przysługuje więc prawo do apelacji. 

Więcej o: