Rosja. Rozpoczęto niespodziewane manewry. 150 tys. żołnierzy i rakiety S-400 w gotowości

Tysiące żołnierzy, ciężki sprzęt i samoloty zostały postawione w stan gotowości w rosyjskim Centralnym Okręgu Wojskowym. Władimir Putin zdecydował o przeprowadzeniu tam niespodziewanego sprawdzianu gotowości bojowej. W najbliższych dniach przeprowadzonych będzie kilkadziesiąt ćwiczeń.
Zobacz wideo

W poniedziałek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował zagranicznych attaché wojskowych, że z rozkazu zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Władimira Putina, rozpoczęto niespodziewany test gotowości bojowej. Objął on Centralny Okręg Wojskowy, jeden z czterech na terenie Federacji Rosyjskiej. 

Jak podaje agencja TASS, w sprawdzianie gotowości bojowej bierze udział 150 tys. żołnierzy i 20 tys. sztuk sprzętu, w tym część z innych okręgów wojskowych. W manewrach weźmie udział także 500 samolotów, 35 statków, pojazdy wsparcia oraz systemy rakietowe S-300, S-400 i systemy pocisków balistycznych Iskander.

W dniach 24-28 czerwca zaplanowano 50 ćwiczeń wojskowych na 35 poligonach. Wojsko ma trenować "wzmocnienie ochrony infrastruktury państwowej i wojskowej, obronę powietrzną, powstrzymywanie zagrożeń terrorystycznych i niszczenie nielegalnych grup zbrojnych".  Wojsko podkreślało, że w regionie Azji Centralnej wciąż istnieje zagrożenie terrorystyczne. 

We wrześniu w okręgu centralnym odbędą się doroczne planowane manewry wojskowe Centr-2019. Co roku organizowane są w jednym z czterech okręgów. W ubiegłym roku odbyły się na wschodzie i nosiły nazwę Wostok 2018.

Więcej o: