Wielka Brytania. Sąd zdecydował o aborcji u 20-latki w 22. tygodniu ciąży

Brytyjski sąd orzekł, że lekarze mogą przeprowadzić aborcję u kobiety z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi. W ocenie sędzi, nie zdaje sobie ona sprawy, czym jest macierzyństwo i "chciałaby mieć dziecko w taki sam sposób, jak chciałaby mieć ładną lalkę".
Zobacz wideo

Sprawę opisują brytyjskie media, m.in. Sky News i "Independent". Kobieta zaszła w ciążę w niejasnych okolicznościach, co jest cały czas przedmiotem policyjnego śledztwa. Teraz Sąd Opiekuńczy, który w Wielkiej Brytanii rozstrzyga ws. osób z zaburzeniami rozwojowymi, zezwolił na aborcję u opóźnionej w rozwoju kobiety.

Wielka Brytania. Aborcją u 20-latki zajął się sąd

Kobieta jest w 22. tygodniu ciąży i, jak informują media, ma zdolności umysłowe osoby między 6 a 9 rokiem życia. Sąd zajął się tą sprawą na wniosek brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS), która pełni obecnie nad nią pieczę. 

Sędzia Nathalie Lieven przychyliła się do stanowiska NHS i uznała, że w jej najlepszym interesie będzie przeprowadzenie aborcji. Sędzia przekonywała, że kobieta w ciąży nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest macierzyństwo. - Myślę, że chciałaby mieć dziecko w taki sam sposób, jak chciałaby mieć ładną lalkę - mówiła. 

Przeciwna aborcji jest matka ciężarnej kobiety, która zapewniała, że będzie się opiekować dzieckiem. Według sędzi jednak pracownicy socjalni nie zgodzą się na takie rozwiązanie w związku z ryzykiem, jakie stwarzają umysłowe ograniczenia kobiety. Odebranie jej dziecka przez opiekę społeczną byłoby, jak podnosiła sędzia Lieven, jeszcze większą traumą. Ponadto, w ocenie sądu matka ciężarnej kobiety, która obecnie opiekuje się swoją córką, nie będzie w stanie zajmować się także wnukiem.

Więcej o: