Historyczne spotkanie Xi Jinpinga i Kim Dzong Una. W tle rozmowy o denuklearyzacji Korei Północnej

Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął dwudniową wizytę w Korei Północnej. Historyczna wizyta ma duże znaczenie symboliczne. Nie sposób jednak stwierdzić jakie będą jego realne skutki. W tle spotkania prezydenta Chin i przywódcy Korei Północnej są rozmowy o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
Zobacz wideo

Prezydent Chin Xi Jinping wylądował w Pjongjangu rozpoczynając tym samym pierwszą od 14 lat wizytę chińskiego przywódcy w Korei Północnej. Wizyta, które trwać będzie dwa dni, ma według ekspertów znaczenie przede wszystkim symboliczne. Koreańska stolica została specjalnie udekorowana, wśród balonów i flag obu krajów porozwieszane są banery celebrujące "nierozerwalną przyjaźń" między narodami.

Xi Jingping chce "nowego rozdziału"

W środę w "Rodong Simun", oficjalnym organie prasowy Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, opublikowany został tekst Xi Jinpinga, w którym polityk pisze, że ma nadzieje na "otworzenie nowego rozdziału tradycyjnej przyjaźni". Sama publikacja tekstu przywódcy obcego państwa w "Rodong Simun" jest wyjątkiem.

Wbrew obustronnym deklaracjom wizyta prezydenta Chin w Korei doszła do skutku później niż oczekiwała tego Korea Północna. Według ekspertów wizyta Xi Jinpinga ma na celu posunięcie do przodu rozmów o denuklearyzacji KRLD, co jest konieczne po fiasku rozmów Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem.

Przywódca Chin spotka się z Donaldem Trumpem w kolejnym tygodniu podczas szczytu G20 w Japonii. Tematem rozmów ma być trwająca pomiędzy Chinami i USA wojna handlowa oraz wspomniana już denuklearyzacja Korei Północnej.

Zobacz wideo
Więcej o: