Iran zestrzelił amerykańskiego drona nad cieśniną Ormuz. USA nieoficjalnie: Straciliśmy go

Anonimowy amerykański urzędnik potwierdził zestrzelenie amerykańskiego drona nad cieśniną Ormuz. Poinformował, że został on zestrzelony w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Wcześniej o zestrzeleniu powiadomił irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.
Zobacz wideo

Na stronie Korpusu Strażników Rewolucji, jednostka poinformowała, że dron szpiegujący zestrzelono w południowej irańskiej prowincji Hormozgan, po tym jak naruszył on przestrzeń powietrzną Iranu. Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA, zidentyfikowała dron jako "RQ-4 Global Hawk". Oficjalnie siły zbrojne USA zaprzeczają tym doniesieniom, twierdząc, że żadne jednostki latające Stanów Zjednoczonych nie naruszyły irańskiej przestrzeni powietrznej.

Napięcie pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem wzrosło w zeszłym roku, po tym jak prezydent USA Donald Trump opuścił obowiązujące od 2015 roku porozumienie nuklearne i nałożył na Iran sankcje.
USA oskarżyły Iran o zaangażowanie w atak na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej w zeszłym tygodniu, Iran zaprzeczył tym doniesieniom.

Więcej o: