W poniedziałek Mohamed Mursi, prezydent Egipt w latach 2012 - 2013 i polityk Bractwa Muzułmańskiego, stracił przytomność podczas posiedzenia sądu, przed którym stanął w związku z oskarżeniami o szpiegostwo na rzecz Kataru. Zmarł chwilę później.
Polityczne ramię Bractwa Muzułmańskiego, partia Wolność i Sprawiedliwość, określiło śmierć Mursiego jako „zabójstwo”. Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, bliski sojusznik Mursiego, oskarżył egipskich „tyranów” o jego śmierć i określił Mursiego jako męczennika.
Wątpliwości co do okoliczności śmierci Mursiego oraz warunków, w których odsiadywał wyrok mają jednak nie tylko jego polityczni sprzymierzeńcy. Sarah Leah Whitson, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, napisała na Twitterze, że śmierć prezydenta była „straszna, ale całkowicie przewidywalna”.
„Śmierć byłego prezydenta Mursiego nastąpiła po latach złego traktowania przez rząd, przedłużającej się izolacji w odosobnieniu, nieodpowiedniej opieki medycznej i pozbawienia rodzinnych wizyt i dostępu do prawników” - napisała Whitston.
Amnesty International wezwało władze Egiptu do śledztwa w sprawie śmierci byłego prezydenta Mohameda Mursiego.
"Wzywamy władze egipskie do przeprowadzenia bezstronnego, kompleksowego i przejrzystego śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci Mursiego, w tym jego odosobnienia i izolacji od świata zewnętrznego" - napisała organizacja na Twitterze. Amnesty International wezwała ponadto do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie opieki medycznej, jaką otrzymywał były prezydent oraz pociągnięcia do odpowiedzialności każdego, kto byłby odpowiedzialny za jego złe traktowanie.
Mohamed Mursi był jednym z głównych przedstawicieli konserwatywnego Bractwa Muzułmańskiego. Został prezydentem Egiptu 30 czerwca 2012, w pierwszych wolnych wyborach w tym kraju. 3 lipca 2013 roku został odsunięty od władzy przez wojsko po masowych protestach przeciwko jego prezydenturze. Odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia. Wcześniej, w latach 2000-2005, Mursi zasiadał w parlamencie Egiptu. W 2011 roku został przywódcą Partii Wolności i Sprawiedliwości, uznawanej za polityczne skrzydło Bractwa Muzułmańskiego.
W 2013 roku, po odebraniu mu władzy, Mursi został oskarżony o szereg przestępstw, m.in. o szpiegostwo, ujawnianie tajemnic państwowych i spiskowanie z zagranicznymi organizacjami - Hezbollahem i Hamasem. Usłyszał również zarzut zabójstwa 10 osób, które zginęły w trakcie demonstracji, ale ostatecznie został z niego oczyszczony.