Mohamed Mursi nie żyje. Były prezydent Egiptu zmarł w sądzie

Były prezydent Egiptu Mohamed Mursi zmarł w sądzie. Miał 67 lat. Był prezydentem Egiptu od czerwca 2012 do lipca 2013 roku. 

Egipska telewizja państwowa poinformowała w poniedziałek, że były prezydent Egiptu Mohamed Mursi stracił przytomność podczas posiedzenia sądu, przed którym stanął w związku z oskarżeniami o szpiegostwo na rzecz Kataru. Zmarł chwilę później. The Washington Post podaje, że najprawdopodobniej przyczyną jego śmierci był atak serca. 

Były prezydent Egiptu został przewieziony na rozprawę z więzienia, w którym przebywał od 2013 roku. Po śmierci Mursiego jego ciało zostało przewiezione do jednego z egipskich szpitali - wynika z ustaleń agencji Assosiated Press.

Mohamed Mursi nie żyje. Odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia

Mohamed Mursi był jednym z głównych przedstawicieli konserwatywnego Bractwa Muzułmańskiego. Został prezydentem Egiptu 30 czerwca 2012, w pierwszych wolnych wyborach w tym kraju. 3 lipca 2013 roku został odsunięty od władzy przez wojsko po masowych protestach przeciwko jego prezydenturze. Odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia. Wcześniej, w latach 2000-2005, Mursi zasiadał w parlamencie Egiptu. W 2011 roku został przywódcą Partii Wolności i Sprawiedliwości, uznawanej za polityczne skrzydło Bractwa Muzułmańskiego.

W 2013 roku, po odebraniu mu władzy, Mursi został oskarżony o szereg przestępstw, m.in. o szpiegostwo, ujawnianie tajemnic państwowych i spiskowanie z zagranicznymi organizacjami - Hezbollahem i Hamasem. Usłyszał również zarzut zabójstwa 10 osób, które zginęły w trakcie demonstracji, ale ostatecznie został z niego oczyszczony.

Więcej o: