Niemcy. Kandydat skrajnej prawicy nie będzie burmistrzem Goerlitz

Według wstępnych wyników Sebastian Wippel z prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) przegrał wyścig o fotel burmistrza Goerlitz.
Zobacz wideo

Octavian Ursu z CDU wygrał w drugiej turze wyborów na burmistrza Goerlitz (wschodnie Niemcy). Ursu pokonał Sebastiana Wippela z AfD z prawicowo-populistycznej partii, która stanowi trzecią siłę w niemieckim parlamencie - podaje "Spiegiel"

Wybory w Goerlitz. W pierwszej turze to Wippel zwyciężył

Według wstępnych wyników ogłoszonych w niedzielę wieczorem przez administrację Wschodniej Saksonii Octavian Ursu zdobył 55,2 proc. głosów. Jego przeciwnik osiągnął wynik 44,8 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła 56 proc., czyli o 2,6 punktów procentowych mniej niż podczas pierwszej tury wyborów, która odbyła się 26 maja. Wtedy to Sebastian Wippel zajął pierwsze miejsce z poparciem równym 36,4 proc. Octavian Ursu zyskał 30,3 proc. głosów.

Nowy burmistrz zadeklarował, że jego celem będzie zbliżenie do siebie tych, którzy go nie poparli. Jednocześnie Sebastian Wippel stwierdził w rozmowie z Reutersem, że wiele z oddanych głosów nie było głosami popierającymi Octaviana Ursa, a głosami przeciwko kandydatowi AfD. - CDU musi polegać na poparciu wielu grup, m.in. skrajnej lewicy, bez której nie osiągnęliby takiego wyniku - powiedział.

Więcej o: