Słowacja. Zuzana Czaputova została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta

45-letnia prawniczka i działaczka społeczna wygrała marcowe wybory prezydenckie z wynikiem 58 procent głosów.
Zobacz wideo

W przemówieniu inauguracyjnym w Bratysławie mówiła, że nie obejmuje urzędu, by rządzić, lecz aby służyć obywatelom i mieszkańcom Słowacji. Zadeklarowała też jednoznaczne poparcie dla członkostwa Słowacji w Unii Europejskiej i NATO, a także opowiedziała się za ochroną środowiska. 

Po ceremonii zaprzysiężenia Zuzana Czaputova udała się do pobliskiej katedry na nabożeństwo ekumeniczne, ściskając po drodze dłonie zgromadzonym ludziom, zorganizowała też lunch dla seniorów z całej Słowacji. 

Czytaj więcej: Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje nowej prezydent Słowacji. "Życzę wielu sukcesów"

Kim jest Zuzana Czaputova?

45-letnia Zuzana Czaputova, która nie miała wcześniej dużego doświadczenia w polityce, jest prawniczką specjalizującą się w sprawach związanych z ochroną środowiska i wiceprzewodnicząca liberalnej, proeuropejskiej partii Progresywna Słowacja, założonej pod koniec 2017 roku, która nie ma swojej reprezentacji w parlamencie. 

Wybory prezydenckie na Słowacji poprzedziło morderstwo dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej w lutym 2018 r. Kuciak śledził powiązania świata przestępczego z politykami. Po jego śmierci Słowacy protestowali przeciwko ówczesnemu rządowi i domagali się niezależnego śledztwa. Czaputova, mówiła, że tragedia była jednym z powodów, dla których zdecydowała się kandydować. Czaputova mówiła w swojej kampanii o walce dobra ze złem. "Postawmy się złu, razem możemy to zrobić" - takie hasło widniało na jej plakatach.

W słowackim systemie ustrojowym prezydent ma bardzo ograniczone kompetencje, m. in. mianuje premiera i - na jego wniosek - ministrów, ma prawo weta wobec ustaw uchwalonych przez Radę Narodową, ale nie ma inicjatywy ustawodawczej. 

Więcej o: