Pożar tankowca w Zatoce Omańskiej był widoczny z satelity. Są nowe zdjęcia

Nadal trwa wyjaśnianie czwartkowego incydentu na Morzu Arabskim. W Zatoce Omańskiej doszło do wybuchów na dwóch tankowcach. W tym czasie media obiegają fotografie - zarówno z akcji gaśniczej, jak i samego pożaru, także z satelity.
Zobacz wideo

Wciąż trwa spięcie na linii USA - Iran po ostatnich wydarzeniach w Zatoce Omańskiej. Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, obciążył Iran odpowiedzialnością za atak na dwa tankowce. Władze Teheranu temu zaprzeczają. Prezydent Iranu Hassan Rouhani stwierdził nawet, że USA stanowią poważne zagrożenie dla stabilności na Bliskim Wschodzie i na świecie.

Sprawa pozostaje na razie niewyjaśniona. Jak dotąd wiadomo jedynie, że japoński i norweski zbiornikowiec zostały uszkodzone wskutek eksplozji, a ich załogi ewakuowane. W świetle tych wydarzeń Unia Europejska wezwała do maksymalnej powściągliwości w sprawie, zwłaszcza że wciąż trwa zbieranie informacji.

Teraz świat obiegają zdjęcia z akcji gaśniczej, przeprowadzonej na wodach Morza Arabskiego, a także fotografie wykonane przez amerykańską armię, wskazujące na to, jakoby do tankowca Kokuka Courageous przytroczone były niewielkie miny.

Pożar, jaki wybuchł na pokładzie norweskiego tankowca Front Altair, fotografowano nawet z satelity. Zdjęcia wykonane przez satelitę Sentinel-2 Komisji Europejskiej udostępniła agencja AP, nawet z daleka widać było ogromny dym unoszący się nad zbiornikowcem.

Sytuacja w Zatoce Omańskiej. Ceny ropy rosną

Po ataku w Zatoce Omańskiej ceny ropy naftowej wzrosły o 4 procent. Incydent zakłócił żeglugę w pobliżu najbardziej newralgicznego miejsca dla transportu ropy naftowej na świecie. Przez znajdująca się nad Zatoką Omańską cieśninę Ormuz przepływa prawie 30 procent światowych transportów tego surowca.

Wcześniej Stany Zjednoczone obciążyły Iran odpowiedzialnością za przeprowadzenie ataków na inne tankowce. Miesiąc temu uszkodzeniu uległy pływające na terytorialnych wodach emirackich statki z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.