Jowisz widoczny gołym okiem. Do końca miesiąca idealne warunki do obserwacji

Do końca miesiąca największa planeta układu słonecznego znajduje się w tak zwanej opozycji. Dzięki temu, Jowisz, Ziemia i Słońce ustawione są w jednej linii. Gazowego giganta można obserwować gołym okiem lub z użyciem prostego sprzętu.
Zobacz wideo

Jak mówi Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Jowisz w tym momencie znajduje się najbliżej naszej planety (około 630 milionów kilometrów). Ze względu na to, że Jowisz ma objętość ponad 1300 razy większą od Ziemi, w ciągu najbliższych tygodni jego obserwacja będzie wyjątkowo widowiskowa. Za pomocą lornetki lub prostej lunety będzie można dostrzec szczegóły powierzchni planety, a także cztery największe księżyce Jowisza, tak zwane księżyce galileuszowe.

Jowisz. Jak obserwować?

Jowisza należy szukać nad południowym niebie. Planeta będzie znajdować się 20 stopni nad linią horyzontu, czyli niezbyt wysoko. Obserwacje najlepiej rozpocząć późnym wieczorem w miejscu niezanieczyszczonym światłem, czyli oddalonym od łuny, jaką generują miasta.

Pod koniec miesiąca w opozycji znajdzie się Saturn, kolejny gazowy gigant. W lipcu za pomocą prostego sprzętu można będzie obserwować jego pierścienie.