Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko zniesienia wiz dla Polaków. Decyzja może zapaśc w ciągu 90 dni

- Pozwalamy niewielu krajom na dołączenie [do ruchu bezwizowego - przyp. red.], ale Polska jest jednym z nich - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Trump został zapytany o to, czy, i kiedy USA zniosą wizy do Polski.
Zobacz wideo

Podczas konferencji prasowej prezydent Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że decyzja o zniesieniu wiz prawdopodobnie zapadnie w ciągu 90 dni. Na pytanie dziennikarza, czy ogłosi ją podczas planowanej na jesień wizyty w Polsce, Trump odpowiedział żartobliwie: - To bardzo dobry pomysł, dziękuję - rzucił.

Kolejne kroki prawne za nami

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski podpisał w Waszyngtonie umowę o zwalczaniu przestępczości. Poinformował o tym resort spraw wewnętrznych na swojej stronie internetowej.

Umowa zawiera zapisy mówiące o "wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. Umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA" - napisano w oświadczeniu.

Podczas uroczystości został też podpisany list intencyjny dotyczący stałej współpracy w zakresie bezpieczeństwa publicznego i kwestii migracyjnych, w których oba państwa deklarują prowadzenie konsultacji w sprawie poprawy bezpieczeństwa na granicach.

"Stany Zjednoczone są i pozostaną jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie współpracy w obszarze bezpieczeństwa, szczególnie w obszarze zwalczania międzynarodowego terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej" - napisano w komunikacie.

Jak podkreśla resort spraw wewnętrznych, zawarcie oraz pełna implementacja umowy jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA. Z kolei amerykańska ambasada, po podpisaniu dokumentu stwierdziła, że jesteśmy "krok bliżej do wejścia Polski do Programu Visa Waiver" [tj. Program Ruchu Bezwizowego - przyp. red.]

Więcej o: