Niemcy. Minister zdrowia chce zakazać pseudoterapii mających leczyć homoseksualizm

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chce przygotować ustawę zakazującą prowadzenia terapii mających leczyć homoseksualistów. Szef resortu do końca tego roku chce przedstawić projekt ustawy, który będzie chronił przed tego typu pseudoterapiami.
Zobacz wideo

Jak podaje niemiecki portal thelocal.de Jens Spahn we wtorek ogłosił plany stworzenia prawa, które zakaże tak zwanych terapii konwersyjnych, których celem jest zmiana orientacji lesbijek i gejów na heteroseksualną. Minister zapewnił, że ostateczną formę ustawy przedstawi do końca tego roku.

Homoseksualizm nie jest chorobą i nie wymaga ona żadnego leczenia. Niemcy chcą zakazać terapii mających leczyć z homoseksualizmu

Szef resortu, który sam jest homoseksualistą, przyznał - Homoseksualizm nie jest chorobą, dlatego nie wymaga ona żadnego leczenia. Do końca tego roku chcę stworzyć projekt ustawy, która następnie zostanie przedstawiona parlamentowi.

Szef organizacji Magnus Hirschfeld Foundation, Jorg Litwinschuh-Barthel, wyznał, że co roku w Niemczech dochodzi do ponad tysiąca przypadków, kiedy homoseksualiści próbują być "reedukowani". Tymczasem naukowcy są zdania, że tego typu zabiegi są zbędne, ponieważ nie da się tak po prostu zmienić swojej orientacji seksualnej.

Takie terapie organizują najczęściej członkowie rodziny homoseksualistów, ale coraz częściej pojawiają się specjalne oferty przygotowane przez terapeutów czy "coachów". Niektóre z terapii polegają na modlitwach czy przeprowadzaniu egzorcyzmów. Jens Spahn podczas konferencji prasowej powołał się też na przykład jednego z pacjentów takiej terapii, któremu zaoferowano leczenie homoseksualizmu poprzez stosowanie elektrowstrząsów. Minister jest zdania, że tego typu praktyki mogą prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych.

Wcześniej niewiążąca ustawę w tej kwestii przyjął Parlament Europejski, który zachęcał kraje członkowskie Unii Europejskiej do zakazania tego typu terapii. Do tej pory taki zakaz wprowadzono jedynie na Malcie oraz w niektórych regionach Hiszpanii.

Więcej o: