Alabama z kastracją chemiczną pedofilów na zwolnieniu warunkowym. Jest podpis gubernator

Republikańska gubernator Alabamy Kay Ivey podpisała ustawę, która wprowadza kastrację chemiczną dla osób skazanych na pedofilię. Taki obowiązek będzie dotyczył tych przestępców seksualnych, którzy chcą udać się na zwolnienie warunkowe. O tym, jak długo będą musieli zażywać leki obniżające poziom testosteronu, będzie decydować sąd.
Zobacz wideo

Nowe prawo podpisane przez republikańską gubernator Alabamy Kay Ivey będzie dotyczyć tych przestępców, którzy po 1 września tego roku dopuszczą się gwałtu lub molestowania na dziecku poniżej 13. roku życia - informuje "Washington Post".

Jeśli taki przestępca będzie chciał skorzystać ze zwolnienia warunkowego, miesiąc przed wyjściem z więzienia będzie musiał rozpocząć zażywanie środka obniżającego poziom testosteronu. Jak podaje "WP", większość przestępców będzie musiała sama płacić za swoje leczenie. Okres zażywania leków będzie zależał od decyzji sędziego. Jeśli przestępca sam przestanie je zażywać, grozi mu dodatkowa kara do 10 lat więzienia oraz grzywna - nawet w wysokości 15 tys. dolarów.

Chemiczna kastracja nie sprawia, że dana osoba staje się bezpłodna, nie gwarantuje to też obniżenia popędu seksualnego. "Washington Post" zwraca uwagę, że niektóre z badań potwierdziły pozytywny skutek takiej kuracji na osobach, które odczuwają popęd w stosunku do dzieci. Nie wszystkie badania odnotowywały jednak taki efekt.

Na kastrację chemiczną przestępców seksualnych zezwalają również m.in. Kalifornia, Floryda i Luizjana.

Alabama zaostrza prawo aborcyjne

W maju gubernator Kay Ivey podpisała z kolei najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych. Ustawa zakazuje przerywania aborcji niemal we wszystkich przypadkach.

Podpisałam ustawę o ochronie życia na terytorium stanu Alabama. Została ona przyjęta przez przytłaczającą większość w obu izbach stanowego parlamentu. Dla licznych zwolenników tego aktu prawnego jest to potwierdzenie tego, że każde życie ludzkie jest bezcenne oraz, że jest darem Boga

- napisała w oświadczeniu gubernator.

Wcześniej stosunkiem głosów 25 do 6 senat Alabamy przyjął ustawę, która zakazuje aborcji na każdym etapie ciąży. Lekarzowi, który dokona zabiegu, może grozić do 99 lat więzienia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której występuje poważne zagrożenie życia matki.

Po długich sporach senatorowie nie wprowadzili wyjątku, dopuszczającego aborcję w przypadkach gwałtu i kazirodztwa. Podobną wersję dokumentu uchwaliła wcześniej Izba Reprezentantów Alabamy.