Nastolatek aresztowany w Arabii Saudyjskiej za udział w proteście. Grozi mu kara śmierci

Murtaja Qureiris jako 10-latek brał udział w proteście podczas arabskiej wiosny. Trzy lata później chłopiec, który w protestach wspierał swojego brata i ojca został zatrzymany przez służby Arabii Saudyjskiej. Po spędzeniu czterech lat w areszcie, nastolatkowi grozi kara śmierci. Władze nie wykluczają ukrzyżowania.
Zobacz wideo

Jak podaje CNN, w 2011 r. Murtaja Qureiris został nagrany podczas protestu. Z grupą rówieśników jeździł na rowerze i przez megafon krzyczał "ludzie domagają się praw człowieka". Trzy lata później saudyjskie władze aresztowały go, kiedy wraz z rodziną próbował przedostać się do Bahrajnu. W ten sposób chłopiec stał się najmłodszym więźniem politycznym w Arabii Saudyjskiej.

4-letni areszt, tortury i groźba kary śmierci

Teraz kiedy osiągnął pełnoletność nastolatkowi grozi kara śmierci. Ostatnie cztery lata spędził w areszcie przedprocesowym. Co najmniej rok chłopiec był więziony w izolatce.

Qureiris został oskarżony o pomoc swojemu bratu, który był szyickim aktywistą. W wieku 10 lat chłopiec miał rzucać koktajlami Mołotowa w posterunek policji. Ponadto zarzuca mu się przynależność do "ekstremistycznej organizacji terrorystycznej" oraz udział w pogrzebie brata podczas, którego wykrzykiwano antyrządowe hasła.

Nastolatek zaprzeczył zarzutom i przekonywał, że zostały oparte na zeznaniach wymuszonych torturami. Protesty, w których brał udział były według niego pokojowe, a oskarżyciele nie przedstawili żadnego dowodu przemocy (takiego jak zdjęcie czy nagranie). W ubiegłym roku aresztowano również jego ojca oraz jednego z braci. 

W Arabii Saudyjskiej kara śmierci może być wykonana tylko na polecenie króla Salmana lub jego upoważnionego przedstawiciela. Nie jest jasne jaki jest wiek odpowiedzialności karnej. Według CNN niewykluczony jest najsurowszy możliwy wyrok: pośmiertne poćwiartowanie lub ukrzyżowanie.

Arabia Saudyjska ma jeden z najwyższych wskaźników wykonywania kary śmierci. Obrońcy praw człowieka zarzucają jej władzom przeprowadzanie kar śmierci na osobach, które popełniły przestępstwa jako dzieci.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Nastolatek aresztowany w Arabii Saudyjskiej za udział w proteście. Grozi mu kara śmierci
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl