Sudan. Wojsko rozpdza protest i konfliktuje si z opozycj. "Kilkadziesit cia wyowionych z Nilu"

40 cia wyowiono z Nilu w miecie Chartum - poinformowali przedstawiciele sudaskiej opozycji. Dwa dni temu wojsko prbowao rozpdzi grupy demonstrantw, ktre okupoway plac przy gwnej kwaterze armii. Od dwch miesicy sytuacja w kraju jest niestabilna, kiedy od wadzy odsunito dotychczasowego prezydenta.
Zobacz wideo

Grupa sympatyzujących z opozycją lekarzy poinformowała, że liczba zabitych w poniedziałkowych zamieszkach w Chartumie wzrosła do 100 osób. Ofiary to Sudańczycy, którzy zostali ranni w strzelaninie. Doszło do niej, gdy wojsko próbowało siłą rozpędzić opozycjonistów. 

Całe miasto jest teraz zablokowane, a po ulicach poruszają się grupy paramilitarnych bojówek, sprzymierzonych z obalonym wcześniej prezydentem. Znane są one z ogromnej brutalności z czasów konfliktu w Darfurze.

Sudańska opozycja odrzuciła zaproszenie Tymczasowej Rady Wojskowej do rozmów. - Nie akceptujemy zaproszenia, ponieważ rada nie jest godna zaufania. To zaproszenie ma służyć zastraszeniu obywateli - ogłosili przywódcy Deklaracji Wolności i Przemian, zrzeszającej sudańskich opozycjonistów.

Przewodniczący wojskowej rady Abdel al-Fattah Burhan oświadczył, że opozycja jest współodpowiedzialna za krwawe zajścia w stolicy oraz zadeklarował, że nie będzie honorować wcześniejszych umów z opozycją.

Co dzieje się w Sudanie?

Sudańska opozycja demonstruje od grudnia ubiegłego roku. W kwietniu pod naciskiem protestujących odsunięto od władzy prezydenta Omara al-Bashira. W 1989 roku al-Bashir przejął władzę po wojskowym puczu i rządził krajem nieprzerwanie od 30 lat. Jest oskarżany m.in. o współodpowiedzialność za zbrodnie, do ktorych doszło w trakcei wojny domowej na południu kraju.

Po ustąpieniu prezydenta rzdy przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa, ale opozycjoniści domagali się przekazania władzy w ręce cywilów. Rada zapowiedziała, że w ciągu dziewięciu miesięcy w Sudanie dojdzie do nowych wyborw. Teraz jednak nie wiadomo, czy zapowiedź ta zostanie zrealizowana.