Sudan. Wojsko rozpędza protest i konfliktuje się z opozycją. "Kilkadziesiąt ciał wyłowionych z Nilu"

40 ciał wyłowiono z Nilu w mieście Chartum - poinformowali przedstawiciele sudańskiej opozycji. Dwa dni temu wojsko próbowało rozpędzić grupy demonstrantów, które okupowały plac przy głównej kwaterze armii. Od dwóch miesięcy sytuacja w kraju jest niestabilna, kiedy od władzy odsunięto dotychczasowego prezydenta. 
Zobacz wideo

Grupa sympatyzujących z opozycją lekarzy poinformowała, że liczba zabitych w poniedziałkowych zamieszkach w Chartumie wzrosła do 100 osób. Ofiary to Sudańczycy, którzy zostali ranni w strzelaninie. Doszło do niej, gdy wojsko próbowało siłą rozpędzić opozycjonistów. 

Całe miasto jest teraz zablokowane, a po ulicach poruszają się grupy paramilitarnych bojówek, sprzymierzonych z obalonym wcześniej prezydentem. Znane są one z ogromnej brutalności z czasów konfliktu w Darfurze.

Sudańska opozycja odrzuciła zaproszenie Tymczasowej Rady Wojskowej do rozmów. - Nie akceptujemy zaproszenia, ponieważ rada nie jest godna zaufania. To zaproszenie ma służyć zastraszeniu obywateli - ogłosili przywódcy Deklaracji Wolności i Przemian, zrzeszającej sudańskich opozycjonistów.

Przewodniczący wojskowej rady Abdel al-Fattah Burhan oświadczył, że opozycja jest współodpowiedzialna za krwawe zajścia w stolicy oraz zadeklarował, że nie będzie honorować wcześniejszych umów z opozycją.

Co dzieje się w Sudanie?

Sudańska opozycja demonstruje od grudnia ubiegłego roku. W kwietniu pod naciskiem protestujących odsunięto od władzy prezydenta Omara al-Bashira. W 1989 roku al-Bashir przejął władzę po wojskowym puczu i rządził krajem nieprzerwanie od 30 lat. Jest oskarżany m.in. o współodpowiedzialność za zbrodnie, do ktorych doszło w trakcei wojny domowej na południu kraju.

Po ustąpieniu prezydenta rządy przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa, ale opozycjoniści domagali się przekazania władzy w ręce cywilów. Rada zapowiedziała, że w ciągu dziewięciu miesięcy w Sudanie dojdzie do nowych wyborów. Teraz jednak nie wiadomo, czy zapowiedź ta zostanie zrealizowana.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Sudan. Wojsko rozpędza protest i konfliktuje się z opozycją. "Kilkadziesiąt ciał wyłowionych z Nilu"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl