Australia. Ruszył proces kardynała Pella skazanego za pedofilię wobec dwóch chłopców

W środę rozpoczął się proces apelacyjny kardynała George'a Pella, który w lutym tego roku został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie dwóch chłopców. Australijski duchowny uważa, że wyrok jest "niezasadny", a jego obrońcy twierdzą, że mają trzynaście powodów, dla których ich klient powinien zostać uznany za niewinnego.
Zobacz wideo

Kilka miesięcy temu kardynał Pell został jednogłośnie uznany za winnego i wymierzono mu karę sześciu lat pozbawienia wolności. Początkowo duchowny oskarżony był o aż 20 przypadków molestowania seksualnego nieletnich, jednak część z zarzutów wycofano. Ostatecznie skazany został tylko za przestępstwa wobec dwóch chłopców, które miały miejsce w 1996 roku w katedrze świętego Patryka w Melbourne. Mimo wyroków kardynał utrzymuje, że jest niewinny i odwołał się od wyroku sądu pierwszej instancji.

Australia. Obrońcy George'a Pella przedstawili 13 powodów świadczących o niewinności

Jak podaje portal theage.com.au prawnicy kardynała George’a Pella przed rozpoczęciem procesu powiedzieli, że mają trzynaście powodów, które budzą wątpliwości dotyczące twierdzeń, że w latach 90-tych australijski duchowny dopuścił się molestowania dwóch 13-letnich chłopców. Obrońcy twierdzą, że wykroczenia nie mogły wystąpić, ponieważ są rozbieżności dotyczące czasu czy miejsca przebywania chłopców w chwili i po ataku.

Wśród argumentów znajdują się m.in. następujące tezy:

  • Czas napaści przedstawiony przez ofiary był niemożliwy. Jedna z ofiar początkowo zeznała policji, że oba ataki miały miejsce w 1996 roku, ale w śledczy podczas rozprawy twierdzili, że drugi incydent miał miejsce rok później. 
  • Pell nie mógł przebywać w zakrystii kilka minut po mszy, ponieważ według świadków kardynał wychodził z katedry, by pozdrowić parafian.
  • Pell nie mógł dokonać zarzucanych mu czynów, ponieważ zawsze z nim przebywali inni duchowni.
  • Pozostali księża nie widzieli w tym czasie żadnego z chłopców, którzy według obrony nie mogli wyjść niezauważeni z zakrystii czy sali chóralnej.
  • Dodatkowo inni świadkowie nie widzieli niczego, co mogłoby potwierdzić przedstawione oskarżenia.

Najdziwniejszym powodem wytoczonym przez obronę mającym świadczyć o niewinności skazanego miało być to, że "przestępstwa przypisywane Pellowi są fizycznie niemożliwe, ponieważ w chwili ataku nosił on ciężkie i niewygodne szaty liturgiczne".  

George Pell był jednym z najważniejszych duchownych Kościoła katolickiego w Australii. Pełnił funkcję arcybiskupa Sydney oraz Melbourne, a w 2003 roku został mianowany na kardynała przez papieża Jana Pawła II. W 2014 roku został pierwszym prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. W związku z oskarżeniami o molestowanie nieletnich kardynał od 2017 roku przebywa na urlopie. W grudniu 2018 roku papież Franciszek usunął australijskiego duchownego z Rady Kardynałów. Jeśli sąd podtrzyma wyrok pierwszej instancji, to kardynałowi zostanie już tylko odwołanie się do Sądu Najwyższego Australii.

Więcej o: