USA zniosą wizy dla Polaków w 2020 roku? Adam Bielan o warunkach: To jest do spełniania

Stany Zjednoczone mogą znieść wizy dla Polaków w 2020 roku. Takie przekonanie wyraził Adam Bielan - do niedawna wicemarszałek Senatu, wybrany do Parlamentu Europejskiego. Polityk przebywa w Miami w związku z inauguracyjnym rejsem PLL LOT na Florydę.
Zobacz wideo

Adam Bielan zwrócił uwagę na to, że procent odmów, od którego zależy zniesienie wymogu wizowego, jest na poziomie niecałych czterech procent. Amerykanie tymczasem wymagają, aby odsetek ten spadł poniżej trzech procent. Tendencja spadkowa jest wyraźna i jest duża szansa, że w przyszłym roku uda się spełnić ten cel. Bielan podkreślił, że po formalnym zniesieniu wiz konieczne są jeszcze inne formalności.

Chodzi między innymi o ratyfikowanie przepisów antyterrorystycznych. - To jest do spełniania - powiedział polityk. - Nie ma automatu, ale w praktyce się nie zdarza, aby kraj spełniający warunki nie został włączony do programu bezwizowego - podkreślił Adam Bielan.

Polska jest jednym z niewielu państw należących do Unii Europejskiej, wobec którego Amerykanie dotychczas nie znieśli obowiązku wizowego.

Więcej o: