Donald Trump wydał oświadczenie ws. 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II. "Jego słowa były wyzwaniem"

Prezydent Donald Trump wydał oświadczenie z okazji 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Amerykański przywódca podkreślił zasługi papieża-Polaka w obaleniu komunizmu, walce o ludzką godność i wolność religijną.
Zobacz wideo

Prezydent Trump podkreślił, że dziewięciodniowa pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski zmieniła bieg historii. "Pamiętając o długotrwałej walce Polaków z komunizmem podkreślamy, że miliony ludzi cieszą się wolnością dzięki świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego niezwykłemu życiu jako ucznia Jezusa Chrystusa oraz orędownika ludzkiej godności i wolności religijnej" - napisał amerykański przywódca.

Prezydent USA wyraził przekonanie, że homilia papieża podczas mszy świętej w Warszawie stanowiła mocne przesłanie nadziei nie tylko dla Polaków, ale ludzi na całym świecie. "Jego słowa były wyzwaniem rzuconym represyjnym siłom komunizmu w Polsce i reszcie Europy" - napisał Donald Trump. Podkreślił, że przesłanie Jana Pawła II dodało odwagi Polakom w walce o lepsze życie oraz o wolność.

"Melania razem ze mną wspomina św. Jana Pawła II, którego przejmujące przemówienie poruszyło dusze Polaków i ostatecznie doprowadziło do obalenia Żelaznej Kurtyny komunizmu w Europie. Nadal starajmy się czerpać siłę z jego słów oraz odwołania do wielkiego boskiego miłosierdzia, mocy i chwały" - zakończył oświadczenie prezydent Donald Trump.

Pierwsza pielgrzymka papieża do Polski. "Niech zstąpi Duch Twój"

40. lat temu, 2 czerwca 1979 roku do komunistycznej Polski przybył Jan Paweł II. Odwiedził wtedy Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło około 10 milionów Polaków.

Pierwszego dnia pielgrzymki, na placu Zwycięstwa (dzisiejszy plac Piłsudskiego) w Warszawie Jan Paweł II wypowiedział słynne słowa: 

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przed 40. rocznicą przyjazdu papieża do Polski mówił, że wizyta Jana Pawła II miała niebagatelne znaczenie dla naszej Ojczyzny. Podkreślił, że zaowocowała ona powstaniem "Solidarności" i rozpoczęła dalsze przemiany wolnościowe w ojczyźnie.

Więcej o: