Kryzys polityczny w Niemczech. Szefowa SPD podaje się do dymisji po wyborach do Europarlamentu

Dyskusja i liczne komentarze pokazały mi, że nie ma już niezbędnego wsparcia, aby pełnić tę funkcją - ogłosiła Andrea Nahles, szefowa Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Polityk podjęła decyzję po słabym wyniku SPD w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Andrea Nahles w komunikacie rozesłanym do członków SPD wyjaśniła, że w poniedziałek formalnie zrezygnuje z przewodzenia SPD, a we wtorek zrezygnuje z funkcji przewodniczącej grupy parlamentarnej ugrupowania.

"Tak, więc z najbliższy poniedziałek złożę rezygnację z funkcji przewodniczącego SPD, a we wtorek z funkcji szefa parlamentarnej frakcji socjaldemokratów" - napisała w oświadczeniu Andrea Nahles. Ustępująca przewodnicząca wyraziła nadzieję, że SPD już pod innym przywództwem będzie w stanie odbudować zaufanie i wzajemny szacunek. "Nasz kraj potrzebuje silnej socjaldemokracji" - podsumowała Nahles życząc swoim następcom powodzenia i sukcesu.

Jak wynika z najnowszych niemieckich sondaży zarówno partia SPD jak i CDU traci zaufanie obywateli. Wygrywa partia Zielonych, która w sondażach nieoczekiwanie zajmuje pierwsze miejsce. Z sondażu przeprowadzonego przez instytut "EMNID" wynika, że zdecydowana większość Niemców uznała, iż Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest odpowiednią osobą na stanowisku szefowej CDU.

Sondaż: wybory wygrywają Zieloni  

Gdyby wybory do Bundestagu odbyły się dzisiaj, to z 27 procentowym poparciem po raz pierwszy w historii zwyciężyłaby partia Zielonych. Chadecy uzyskują o jeden punkt procentowy mniej. SPD walczy o trzecie miejsce z eurosceptyczną partią AfD.

Partie tworzące koalicję rządową przechodzą poważny kryzys przywództwa. Kłopoty ma nie tylko SPD. 62 procent Niemców jest zdania, że szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer w przyszłości nie wyciągnie partii z kryzysu. 42 procent uważa, że obecna kanclerz Angela Merkel za bardzo wycofała się z niemieckiego życia politycznego po tym, gdy oddała przywództwo w CDU.

Dziś na specjalnym posiedzeniu prezydium partii CDU będą omawiane sprawy personalne oraz wynik ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prezydium SPP na ten sam temat będzie dyskutował we wtorek.

Więcej o: