Partia Brexitu wygrywa wybory do europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Wyślą najwięcej deputowanych

Wielka Brytania. Partia Brexitu wygrała w dziewięciu z jedenastu regionów, które brały udział w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym samym kandydaci eurosceptycznego ugrupowania otrzymają 29 z 70 miejsc przyznanych Wielkiej Brytanii w europarlamencie.
Zobacz wideo

Jak podaje Euro News brytyjska eurosceptyczna partia wyśle do Parlamentu Europejskiego jedną z największych delegacji partyjnych w Europie. Równie dużo deputowanych w Brukseli będzie reprezentowało niemiecki blok CDU/CSU. Partia Nigela Farage’a wygrała w regionach: North East, North West, East of England, Wales, West Midlands, East Midlands, South West, South East oraz w Yorkshire & Humber.

Wielka Brytania. Partia Brexitu z poparciem 31,6 procent wyśle jedną z największych deklaracji posłów do Parlamentu Europejskiego

Po przeliczeniu wszystkich głosów wynika, że na Partię Brexitu zagłosowało 31,6 procent Brytyjczyków. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci Liberalnej Demokracji, na których zagłosowało 20,3 procent wyborców. Trzecie miejsce zajęli politycy Partii Pracy, którą poparło 14,1 procent obywateli, co stanowi dla nich najgorszy od 1910 roku wynik. Na kolejnym miejscu znaleźli się Zieloni, którzy otrzymali 12,1 procent głosów. Ostatnim ogólnoregionalnym ugrupowaniem, który wyśle swoich deputowanych do Parlamentu Europejskiego jest Partia Konserwatywna, na którą zagłosowało 9,1 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii.

W Parlamencie Europejskim zasiądzie 29 posłów Partii Brexitu, 16 przedstawicieli Liberalnej Demokracji, 10 deputowanych Unii Pracy, 7 członków partii Zielonych oraz 4 posłów Partii Konserwatywnej. Trzy mandaty dostali także posłowie Szkockiej Partii Narodowej. Do Brukseli po jednym swoim reprezentancie wyślą partie: Plaid Cymru (Walia), Sinn Fein, DUP i Alliance Party (Irlandia Północna).  

Największy spadek poparcia zaliczyła Partia Konserwatywna. Ugrupowanie prowadzone dotychczas przez Theresę May straciło aż 15 miejsc w Parlamencie Europejskim i tym samym do Brukseli wyśle tylko czterech swoich deputowanych. Partia w wyborach zajęła dopiero piąte miejsce, osiągając swój najniższy w historii wynik (liczony od momentu powstania partii w 1834 roku).