Sprawę nagłośnili aktywiści z włoskiego Greenpeace'u. Działacze szacują, że kaszalot odnaleziony na brzegu w Cefalu na Sycylii jest bardzo młody - ma ok. 7 lat. Jak informuje w oświadczeniu organizacja, nie wiadomo jeszcze, co było bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, ponieważ nie ma jeszcze wyników sekcji zwłok. Wiadomo jednak, że w żołądku kaszalota znajdowały się plastikowe odpady. "Jeszcze nie wiemy, czy zwierzę zmar³o z tego powodu, ale z pewnością nie możemy udawać, że nic się nie dzieje" - podała w oświadczeniu cytowanym przez CNN Giorgia Monti z Greenpeac'u. Jak dodała, w ciągu pięciu miesięcy morze na włoskie plaże wyrzuciło pięć martwych kaszalotów.
W niedzielę eksperci przeprowadzili na plaży sekcję zwłok kaszalota. Uczestniczył w niej m.in. Carmelo Isgro z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Mesynie. Isgro opublikował na Facebooku drastyczne zdjęcia oraz film, na których widzimy, jak przeprowadzający sekcję pełnymi garściami wyciągają z żołądka zwierzęcia plastikowe torby i wrzucają je do kubła na śmieci. Isgro poinformował w rozmowie z CNN, że łącznie znaleziono kilka kilogramów plastiku. - Tworzywa sztuczne stworzyły blokadę, która uniemożliwiła mu jedzenie i to jest prawdopodobna przyczyna śmierci, nie znaleźliśmy oznak, która wskazywałoby na inny powód - powiedział. Dodał, że jest zszokowany, bo żołądek był "całkowicie wypełniony plastikiem".
Greenpeace przypomina o zdarzeniu z kwietnia, kiedy to na Sardynii znaleziono ciało ciężarnej samicy kaszalota z 22 kilogramami plastiku w żołądku. "Morze wysyła nam rozpaczliwe sygnały. Musimy natychmiast interweniować, aby ocalić cudowne stworzenia, która tam ¿yj±" - stwierdza w oświadczeniu Greenpeace. Aktywiści wraz z organizacją The Blue Dream Project planują w niedalekiej przyszłości wystartować z akcją monitorowania poziomu zanieczyszczeń w morzach, ze szczególnym uwzględnieniem morza Tyrreńskiego.
--
Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>