Wybory do Europarlamentu 2019. Zaskoczenie w Holandii. Partia Timmermansa wygrywa, porażka eurosceptyków

Wybory do Europarlamentu 2019. Partia Pracy wiceszefa KE Fransa Timmermansa zdobyła 18 proc. głosów i zajęła pierwsze miejsce w wyborach w Holandii - wynika z badania exit poll. Eurosceptycy zajęli czwarte miejsce, choć mówiło się o ich możliwym zwycięstwie.
Zobacz wideo

Wybory do Europarlamentu 2019. Europa ruszyła do wyborów już w czwartek. Jako pierwsi do urn, by wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, poszli mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii. Znamy już wyniki exit poll z Holandii. 

Według badania Ipsos pierwsze miejsce z wynikiem 18 proc. i dużym wzrostem zajęła socjaldemokratyczna Partia Pracy. Parlamentarzystą z jej ramienia był obecny wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Według serwisu nltimes.nl partia może liczyć na pięć z 26 miejsc w Parlamencie Europejskim. Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Rutte zajęła drugie miejsce z wynikiem 15 proc. 

Chadecka partia Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny zdobyła 13 proc., eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji - 11 proc.,  Zielona Lewica - 10 proc., Unia Chrześcijańska - 8 proc.. Centrowa partia Demokraci 66 odnotowała stratę i uzyskała 6 proc. głosów. Na populistyczną Partię Wolności Geerta Wildersa zagłosowało 4 proc.wyborców, co także oznacza bardzo dużą stratę. Po 4 proc. uzyskały Partia Socjalistyczna i partia emerytów 50PLUS, a 3 proc. - Partia na rzecz Zwierząt.

Więcej o: