Australia. Koale zagroone wyginiciem. Ogoszono "funkcjonalne wymarcie"

Koale funkcjonalnie wyginy - ogosia australijska fundacja zajmujca si ochron tego gatunku. Oznacza to, e zwierzt jest za mao, eby mogy stworzy nowe pokolenie. Obecnie w Australii yje ich ju tylko 80 tysicy.
Zobacz wideo

Koale w naturalnych warunkach można spotkać wyłącznie w Australii. Zwierzęta od lat są zagrożone wyginięciem, ale ich sytuacja nie była równie krytyczna, co teraz. Fundacja Australian Koala Foundation ogłosiła właśnie "funkcjonalne wymarcie" gatunku. Eksperci ocenili, że cały kontynent zamieszkuje już tylko 80 tysięcy zwierząt.

Australia. Eksperci ogłosili "funkcjonalne wymarcie" koali

Jak tłumaczą przedstawiciele fundacji Australian Koala Foundation, "funkcjonalne wymarcie" oznacza, że koala najprawdopodobniej nie będą w stanie wychować w warunkach naturalnych kolejnego pokolenia. Tym samym ich funkcja w ekosystemie spadnie. Eco Watch podaje, że przyczyną wymierania gatunku są głównie działania człowieka - eukaliptusy, na których żyją koala, są wycinane, a zwierzęta mają do dyspozycji coraz mniejsze obszary, a ich zdolności reprodukcyjne spadają. Na ich wymieranie mają też wpływ zmiany klimatu.

Australijska fundacja zgłosiła się do rzdu o natychmiastową pomoc w chronieniu koali - jednego z symboli kraju.

Każdy z nas może wspomagać ochronę dzikiej przyrody za pośrednictwem Greenpeace. Organizacja nie przyjmuje datków od rządów i firm, działa tylko dzięki wsparciu indywidualnych osób, dlatego nawet niewielka wpłata jest ogromnym wsparciem. WEJDŹ TUTAJ >>