Australia. Koale zagrożone wyginięciem. Ogłoszono "funkcjonalne wymarcie"

Koale funkcjonalnie wyginęły - ogłosiła australijska fundacja zajmująca się ochroną tego gatunku. Oznacza to, że zwierząt jest za mało, żeby mogły stworzyć nowe pokolenie. Obecnie w Australii żyje ich już tylko 80 tysięcy.
Zobacz wideo

Koale w naturalnych warunkach można spotkać wyłącznie w Australii. Zwierzęta od lat są zagrożone wyginięciem, ale ich sytuacja nie była równie krytyczna, co teraz. Fundacja Australian Koala Foundation ogłosiła właśnie "funkcjonalne wymarcie" gatunku. Eksperci ocenili, że cały kontynent zamieszkuje już tylko 80 tysięcy zwierząt.

Australia. Eksperci ogłosili "funkcjonalne wymarcie" koali

Jak tłumaczą przedstawiciele fundacji Australian Koala Foundation, "funkcjonalne wymarcie" oznacza, że koala najprawdopodobniej nie będą w stanie wychować w warunkach naturalnych kolejnego pokolenia. Tym samym ich funkcja w ekosystemie spadnie. Eco Watch podaje, że przyczyną wymierania gatunku są głównie działania człowieka - eukaliptusy, na których żyją koala, są wycinane, a zwierzęta mają do dyspozycji coraz mniejsze obszary, a ich zdolności reprodukcyjne spadają. Na ich wymieranie mają też wpływ zmiany klimatu.

Australijska fundacja zgłosiła się do rządu o natychmiastową pomoc w chronieniu koali - jednego z symboli kraju.

Każdy z nas może wspomagać ochronę dzikiej przyrody za pośrednictwem Greenpeace. Organizacja nie przyjmuje datków od rządów i firm, działa tylko dzięki wsparciu indywidualnych osób, dlatego nawet niewielka wpłata jest ogromnym wsparciem. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o: