USA. Stan Waszyngton zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok. "Przyniesie znaczne oszczędności"

Waszyngton stał się pierwszym stanem w USA, który zalegalizowało kompostowanie ludzkich zwłok. Zgodnie z nowym prawem, ludzie mogą teraz zdecydować, że po śmierci ich ciało zostanie przetworzone w kompost.
Zobacz wideo

Proces kompostowania zwłok jest postrzegany jako alternatywa dla kremacji i pochówków, a także jako praktyczna opcja w miastach, w których brakuje gruntów, które można przeznaczyć na stworzenie cmentarzy. Ustawa o możliwości kompostowania ludzkich zwłok została podpisana we wtorek 21 maja przez gubernatora Jay'a Inslee.

USA. W stanie Waszyngton można kompostować zwłoki. Jak przebiega ten proces?

Katrina Spade, która lobbowała za wprowadzeniem prawa o kompostowaniu ludzkich zwłok, założyła firmę, która może być pierwszą w USA, która będzie świadczyć tego typu usługi.

„Rekompozycja stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji. Jest naturalna, bezpieczna, trwała i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów” - powiedziała Spade dla Agence France-Presse.

Spade tłumaczyła dziennikarzom, jak wygląda proces kompostowania zwłok. Jej firma umieszcza ciało w sześciokątnym stalowym pojemniku wypełnionym lucerną, zrębkami drewna oraz słomą. Pojemnik jest następnie zamykany, a ciało rozkłada się naturalnie w ciągu 30 dni. W wyniku tego procesu otrzymuje się mniej więcej dwie taczki kompostu. Powstały w ten sposób kompost przekazuje się rodzinie, która może rozrzucić go w wybranym przez siebie miejscu lub wykorzystać go do sadzenia kwiatów, warzyw lub drzew - tłumaczy BBC

Stan Waszyngton nie jest jedynym miejscem, gdzie można kompostować ludzkie zwłoki. Taką możliwość gwarantuje także prawo szwedzkie, z kolei Wielka Brytania zezwala na pochówek ciała bez trumny. 

Więcej o: