Francja. Sąd nakazał wznowienie utrzymywania przy życiu Vincenta Lamberta

Sąd apelacyjny w Paryżu nakazał wznowienie utrzymywania przy życiu 42-letniego Vincenta Lamberta, pozostającego w śpiączce od 10 lat. Sąd polecił władzom podjęcie wszystkich możliwych działań, aby utrzymać mężczyznę przy życiu. W poniedziałek lekarze zaczęli odłączanie od aparatury.
Zobacz wideo

W poniedziałek francuscy lekarze podjęli czynności mające na celu odłączenie od specjalistycznej aparatury Vincenta Lamberta, chorego w stanie całkowitej śpiączki. Rodzice pacjenta protestowali, żona była za kontynuowaniem przez lekarzy przyjętych procedur i prosiła, by nie przedłużać jego cierpienia. Jednak wieczorem sąd w Paryżu nakazał wznowienie działań utrzymujących Lamberta przy życiu.

73-letnia matka mężczyzny, Viviane, oceniła decyzję sądu jako "wielkie zwycięstwo". We wcześniejszych instancjach sądy przyznały rację żonie i niektórym innym krewnym, którzy przekonują, że nie da się już nic więcej zrobić dla 42-latka. Matka mówiła, że jest "dumna" z decyzji sądu. Z kolei bratanek Lamberta, który wspierał jego żonę w walce o odłączenie mężczyzny od sprzętu, nazwał dalsze leczenie "czystym sadyzmem" - podaje "The Guardian".

Spór między rodzicami a żoną Vincenta Lamberta

Lekarze doszli do wniosku, że należy wstrzymać podawanie choremu w sztuczny sposób pożywienia i wody. Ich zdaniem sprawi to, że całkowicie nieprzytomny od dziesięciu lat Vincent Lambert umrze za kilka dni.

Lekarze zapewniają, że nie odczuwałby żadnego bólu. Uśnie w sposób naturalny. Czterdziestodwuletni strażak jadąc samochodem został staranowany przez ciężarówkę. Od wypadku przebywa w szpitalu w stanie całkowitej śpiączki. Jest sparaliżowany. Między rodzicami a jego żoną toczy się walka o to, czy chorego należy odłączyć od specjalnej aparatury, utrzymującej pacjenta w stanie wegetatywnym.

Rada Państwa stwierdziła, że można to zrobić powołując się na wprowadzone trzy lata temu prawo zakazujące eutanazji lecz zezwalające na wstrzymanie sztucznego utrzymywania przy życiu chorego, gdy dalsze tego typu działanie nie rokuje najmniejszych szans na jego powrót do zdrowia.

Więcej o: