Wiceminister spraw zagranicznych Izraela o wypowiedzi Morawieckiego: "antysemicka i nieakceptowalna"

- Uwagi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego są antysemickie i nieakceptowalne - powiedziała wiceszefowa izraelskiej dyplomacji Cippi Chotoweli w rozmowie z telewizją Channel 13 News. Wiceminister spraw zagranicznych odnosiła się do wypowiedzi polskiego premiera podczas piątkowej konwencji PiS w Łodzi.
Zobacz wideo

W piątek w Łodzi na konwencji Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii ewentualnej wypłaty przez Polskę odszkodowań za mienie utracone przez Żydów w czasie II wojny światowej. Jego wypowiedź odbiła się szerokim echem w izraelskiej prasie. Wiceminister MSZ Izraela określiła ją jako "antysemicką i nieakceptowalną".

Morawiecki: zwrot żydowskiego mienia byłyby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera"

- Dzisiaj, jeżeli ktoś mówi, że Polska ma komukolwiek wypłacić jakiekolwiek odszkodowania, to mówimy: nie ma naszej zgody na to. Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość - mówił premier podczas konwencji.

- Jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. I dlatego nigdy na to nie pozwolimy - stwierdził Morawiecki.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Wiceminister spraw zagranicznych Izraela o wypowiedzi Morawieckiego: "antysemicka i nieakceptowalna"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl