"Ibizagate" w Austrii. Wszyscy ministrowie skrajnie prawicowego koalicjanta odchodzą z rządu

Wszyscy ministrowie ze współtworzącej rząd Wolnościowej Partii Austrii mają się podać do dymisji, po tym jak zdymisjonowano ich partyjnego kolegę, szefa MSW Herberta Kickla - poinformowała agencja APA. Austriacki rząd upadł po ujawnieniu nagrań kompromitujących wicekanclerza Heinza-Christiana Strache.
Zobacz wideo

W sobotę kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Poinformował, że zwrócił się o to, aby prezydent ogłosił głosowanie w najwcześniejszym możliwym terminie.

W środę Kurz zdymisjonował ministra spraw wewnętrznych Austrii Herberta Kickla. W odpowiedzi na tę decyzję wszyscy ministrowie ze współtworzącej rząd Wolnościowej Partii Austrii zapowiedzieli dymisję. Członkowie FPÖ obejmowali resorty spraw zagranicznych, zdrowia, spraw społecznych i pracy, obrony oraz transportu, innowacji i technologii. 

Nagrania z willi na Ibizie

Ma to związek nagraniem ujawnionym w piątek wieczorem przez niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i magazyn "Der Spiegel". Gazety opublikowały potajemnie nagrane wideo, z którego wynika, że wicekanclerz Strache przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. oferował polityczne usługi w zamian za rosyjskie pieniądze. Zakrapiane alkoholem spotkanie odbywało się w willi na Ibizie.

Przyszły wicekanclerz obiecywał kobiecie, podającej się za przedstawicielkę rosyjskiego oligarchy, państwowe zlecenia w przypadku wejścia Wolnościowej Partii Austrii do rządu w zamian za pomoc w kampanii wyborczej. Kobieta sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro "niewiadomego pochodzenia". Była zainteresowana m.in. udziałami w największej austriackiej gazecie bulwarowej "Kronen Zeitung". Po jej przejęciu zamierzała zmienić linię gazety, aby wspierać kampanię wyborczą skrajnie prawicowe partii.

W wyniku afery wicekanclerz Austrii, pełniący też funkcję ministra służby cywilnej i sportu, a zarazem szef Wolnościowej Partii Austrii podał się do dymisji. Rezygnację złożył także szef klubu poselskiego tego ugrupowania w austriackim parlamencie Johann Gudenus, który uczestniczył w rozmowie na Ibizie.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
"Ibizagate" w Austrii. Wszyscy ministrowie skrajnie prawicowego koalicjanta odchodzą z rządu
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl