Kanclerz Austrii reaguje na polityczny skandal. Będą przedterminowe wybory parlamentarne

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Poinformował, że zwrócił się o to, aby prezydent Alexander Van der Bellen ogłosił głosowanie w najwcześniejszym możliwym terminie.
Zobacz wideo

Ma to związek z ujawnieniem nagrania, z którego wynika, że zastępca kanclerza Heinz-Christian Strache oferował państwowe kontrakty rzekomej rosyjskiej inwestorce w zamian za pomoc w kampanii i uzyskaniu przez jego ugrupowanie lepszego wyniku podczas wyborów w 2017 roku.

Po opublikowaniu tego nagrania Strache podał się do dymisji stwierdzając, że na nagraniu zachowywał się "głupio". Jego rezygnacja została przyjęta.

Wicekanclerz Austrii nagrany na IbizieWicekanclerz Austrii nagrany na Ibizie twitter.com/SZ

Czytaj więcej: Austria. Wicekanclerz w opałach, po tym jak prasa ujawniła nagranie z Ibizy. W tle fundusze z Rosji

Spotkanie odbyło się w willi na Ibizie

Wicekanclerz rozmawiał o wsparciu z Rosji dla swojej prawicowo-populistycznej FPOe (Wolnościowa Partia Austrii). Publikacje wywołały pytania o przyszłość kolacji rządzącej FPOe i OeVP (Austriackiej Partii Ludowej) Sebastiana Kurza. Nagranie ujawniły niemieckie media: "Sueddeutsche Zeitung" i "Spiegel". 

Spotkanie odbyło się w willi na Ibizie kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. Impreza była zakrapiana alkoholem. Brała w niej udział kobieta podająca się za krewną rosyjskiego oligarchy, która wyraziła chęć inwestowania w Austrii. Dzięki wykupieniu przez nią udziałów w austriackiej gazecie "Kronen Zeitung", FPOe miałaby zyskać wsparcie przed wyborami. Uczestnicy spotkania rozważali szereg możliwości odwdzięczenia się "inwestorce", z których część była - według informacji mediów - nielegalna. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Kanclerz Austrii reaguje na polityczny skandal. Będą przedterminowe wybory parlamentarne
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl