W這chy. W Cassino ods這ni皻o pomnik nied德iedzia Wojtka

We W這szech ods這ni皻y zosta drugi ju pomnik upami皻niaj帷y nied德iedzia Wojtka. Mi towarzyszy 穎軟ierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez genera豉 W豉dys豉wa Andersa oraz bra udzia w bitwie o Monte Cassino.
Zobacz wideo

Na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino w miejscowości Cassino na Piazza XV Febbraio odsłonięty został pomnik niedźwiedzia Wojtka. Rzeźba, przedstawiająca misia stojącego na dwóch łapach, ma prawie dwa metry wysokości i waży około 250 kilogramów. Wykonana została z marmuru z inicjatywy Carlo Marii D’Alessandro, który jest byłym burmistrzem miasta.

Włochy. Pomnik niedźwiedzia Wojtka został odsłonięty w Cassino w ramach obchodów 75. rocznicy bitwy

Jak podaje portal ciociariaoggi.it w uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders oraz ambasador Polski w Rzymie Szymon Wojtasik. Córka generała Andersa podczas uroczystości podkreśliła, że niedźwiedź Wojtek jest symbolem łączącej Polskę i Włochy przyjaźni: "Nasza historia, a także nasze życie spotkały się dziś, tutaj ponownie". 

Odsłonięcie pomnika niedźwiedzia Wojtka jest jednym z punktów programu obchodów 75. rocznicy bitwę o Monte Cassino. Najważniejsze uroczystości, w których udział wezmą prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent W這ch Sergio Mattarelli, odbędą się 18 maja na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino.

Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Miś został odkupiony przez polskich wojskowych od perskiego chłopca za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, pieniądze i szwajcarski nóż oficerski. Razem z korpusem niedźwiedź przeszedł szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt aż do Włoch. Podczas bitwy o Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu skrzyń z bronią artyleryjską. Po rozwiązaniu korpusu miś trafił do zoo w Edynburgu, gdzie spędził 16 lat. Pomniki niedźwiedzia Wojtka znajdują się m.in. w Krakowie, Grimsby, Londynie, Żaganiu, Szymbarku, Imoli, Edynburgu, Duns oraz w Cassino.